Deve Dikeni Nasıl Yetiştirilir

3 yıl önce
62 kez görüntülendi

Deve Dikeni Nasıl Yetiştirilir

deve-dikeni-nasil-yetistirilir

Deve Dikeni Ne Zaman Yetişir, Nasıl Toplanır

Devedikeni 2 yıllık bir bitki olup; ilk yıl sadece rozet şeklinde yaprakları vardır ve 2. yıl içerisinde çiçek açar. Bitki dikine yükselir ve az çatallaşan bir şekli vardır. Yaprakları gövdeye oturmuş olup kenarları derin loplu, dişli ve kertiklidir, diş ve kertiklerinin ucunda sivri dikenleri bulunur.

Mart ve Nisan ayında tohumları direk bahçe veya tarlaya dikilebildiği gibi Şubat ayında kasa, saksı, çamlık, yastık veya seralarada dikilebilir ve büyüyen fideleri Nisan ayında bahçe veya tarlalara dikilir. Devedikeni hem kuru hem de nemli topraklarda yetişebilir. Önemli olan güneşli bir yere ekmektir.

Deve Dikeni Hasat zamanı ve toplanması

Ağustos ayından itibaren olgunlaşan devedikeni meyveleri topuz şeklinde olan kafaların üst kısmından hafif açılarak beyaz tüycüklerini göstermeye başlar. Bu işaret devedikeni tohumlarının olgunlaştığı anlamına gelir ve bu şekildeki kafalar Ağustos’tan itibaren Ekim ayına kadar toplanır ve kurutulduktan sonra dövülerek tohumları çıkarılır. Çıkarılan tohumların porselen kaplarda muhafaza edilmesi önerilir.

Deve Dikeni Şeker Hastalığına Cok iyi Gelen Bir Bitkidir

Şeker hastaları deve dikenini toplayıp kurutup hergun cayını icsinler şekeri dengeler ve o hastalıktan kurtulur bir daha şeker hastalıgı olmaz

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k