Gastronomi Turizmine Kırklareli’den İki Yeni Mekan

Anasayfa » Gezi & Yorum » Lezzet Durakları » Gastronomi Turizmine Kırklareli’den İki Yeni Mekan

Gastronomik değerleriyle Trakya turizm yelpazesinde kendini öne koyan Kırklareli, yeni açılan iki mekanla bu değerleri taçlandırmaya devam ediyor.

Hardaliye Evi ve Gusto Celepoğlu Konağı sunduğu lezzetler kadar, iki kadın girişimcinin hayallerinin peşinden koşmasının öyküsüyle de farkındalık yaratıyor.

HARDALİYE EVİ

Hardaliye Kırklareli’nin bağcılık kültüründe edindiği deneyimlerden damıttığı, yöreye özgü bir içecek.

Öyle ki, ATATÜRK 1930 yılında şehri ziyaretinde tattığı bu geleneksel içecek için “Bunu derhal millileştirelim!” buyurmuş, buna rağmen şehrin lezzet haritasında bayrak gibi dalgalanan hardaliye hak ettiği yere bir türlü taşınamamıştır.

Son yıllarda yöre bağcılığının yeniden eski görkemli günlerine kavuşturulması adına sürdürülen girişimler, hardaliyeyi yeniden hatırlamamıza sebep olmuştur. Hardaliyenin yöre mutfağına coğrafi işaretlemesi girişimleri sürerken, geleneksel olarak sürdürülen üretimin daha modern tesislerde sürdürülmesi yoluyla standartlaşmanın adımları atılmıştır.

Genç girişimci Pınar Akdeniz METİN Kırklareli’nin bu değerini daha geniş kitlelere ulaştırabilmek, bu yolla şehrin tanıtımına katkı sunmak için “Hardaliye Evi” adını verdiği mekanını Kasım ayının son günlerinde hizmete açtı.

Kırklareli İl Özel İdare Müdürü olarak bir dönem hizmet vermiş rahmetli Eyüp AKDENİZ’in torunu olan Pınar Akdeniz METİN; dedesinin Kırklareli’ne hizmetlerinin izinden gitmek istediğini, bunun için ne yapabileceğini düşünürken Atatürk’ün “Millileştirelim!” diye emir telakki ettiği hardaliye üzerine yoğunlaştığını dile getiriyor.

“Son günlerde hardaliyenin yeniden gündeme gelmesine, yeni üreticilerin piyasaya girmiş olmasına rağmen, bu lezzeti bir konsept ile sunan bir mekanın Kırklareli’nde eksikliğini fark ettim. Oysa şehrin imzası olabilecek bu lezzetin şık bir mekanda, bir sunum bütünlüğü içerisinde şehre gelen ziyaretçiler ile buluşturulması için bu mekanı açma gereği duydum. “

Pınar Akdeniz METİN, Kırklareli’nin adının kaynağına atfedilen “Kırk Kimse” tabirini mekanında sunduğu hardaliyesine marka adı olarak belirlemiş. Bu şık mekana gelenler Kırklareli’nin meşhur hardaliyesini tadabilir, satın alabilirken; hardaliye tatlısı, siyah üzüm çekirdeği, bağcılık yan ürünleri ile yörenin organik ürünlerini de bulabilecekler.


GUSTO CELEPOĞLU KONAĞI

Kırklareli’nin tarihi dokusu içerisinde hemen kendini ortaya koyan bir mekan Celepoğlu Konağı.

Yayla yokuşunun meydanla buluştuğu noktada bulunan 1908 yılına tarihli bu Rum konağı restore edildikten sonra Jülide–Ünal BAŞKUR çiftinin girişimleriyle bir konsept restaurant olarak düzenlendi. Kırklareli gastronomi turizmine farkındalık sunacağı şimdiden aşikar olan Gusto Celepoğlu Konağı’nın açılışı 2014 Kasım ayının son günlerinde gerçekleştirildi.

Ünal BAŞKUR Kırklareli siyasi yaşamında herkesin tanıdığı, vizyonu ile farklı bir yere sahip bir isim. Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemlerden itibaren Yayla Mahallesi dokusunun Kırklareli’nin manevi hafızasına geri kazandırılmasını savunan, bu yönde çalışmaları destekleyen BAŞKUR, siyasi yaşamına kısa bir soluklanma verdiği bu dönemde bir girişimci olarak Yayla Mahallesi’ne dair vizyonuna bir katkı sunmak ister.

Eşi Jülide BAŞKUR’un Balkan mutfağı ve Kırklareli yöre mutfağı üzerine deneyimlerini Gusto Celepoğlu Konağı’nda Kırklareli gastronomi turizmi vizyonuna kanalize etme fikrini hayata geçirmeye karar verir.

Bir dönem Dr. Celepoğlu ailesine ev sahipliği yapması sebebiyle aynı isimle anılan 1908 tarihli asırlık konak restore edilir. Böylece yapı son yıllarda çeşitli restorasyonlarla tarihi Yayla Mahallesi dokusuna kazandırılan asırlık konaklar, yapılar arasındaki yerini alır. Konak Kasım 2014’ün son günlerinde bir konsept restaurant olarak “Gusto Celepoğlu Konağı” ismiyle hizmete açılır.

Gusto Celepoğlu Konağı, mahalledeki diğer benzer Rum yapılarında olduğu gibi zemin üzerine iki kat, toplamda üç kat olarak planlanmış. Arka tarafta bahar aylarıyla birlikte değerlendirilebilecek bir bahçeye sahip.

Jülide-Ünal BAŞKUR çifti mekanda üç farklı konept uygulamayı tercih etmiş. Zemin kat tarihi ve geleneksel objeler, soft bir aydınlatmayla “Diyonisos Mahzen” adıyla düzenlenmiş. Bu bölümde yörenin bağcılıkta edindiği deneyimler konsepti belirlemiş.

Diğer iki kat ise alakart restaurant konseptine göre hizmet vermek üzere düzenlenmiş. Birinci kat daha çok gençlerin rağbet edeceği türden bir parça hızlı servis anlayışı ile hizmet verirken, üst kat ise zamanı geniş olanların sindire sindire, tadına vara vara Jülide hanımın elinden çıkan lezzetleri tadabileceği anlayışla hizmet vermek üzere düzenlenmiş durumda.Bahar aylarıyla birlikte bahçe konsepti de mekana omuz verecek şekilde bu bütünlük içerisinde yerini alacak görünüyor.

Jülide BAŞKUR Balkan Mutfağı genelinde Kırklareli yöre mutfağına da hakim çok özel bir isim. Bu konudaki çalışmalarını zaman zaman yazılı basında değerlendiren BAŞKUR’un kendisine ait “Lezzet Hikayesi” isimli bir de web sitesi bulunuyor.

Jülide BAŞKUR mekanda yörenin göçmen ruhuna değecek geniş bir Balkan coğrafyasının ve Kırklareli lezzetlerinin yanında, diğer yörelerin ve dünya mutfağının farklı lezzetlerinin de zaman zaman menüde yer bulacağını dile getiriyor.

Gusto Celepoğlu Konağı’nın Kırklareli’yi ziyaret eden yerli yabancı turistlerin ilgisini çekeceği aşikar. Hal böyle olunca Gusto Celepoğlu Konağı’nın Kırklareli’nin gastronomi turizmi kanalıyla tanıtımı için de kimlikli bir mekan olduğunu söylemek yerinde bir tesbit olacaktır.

GUSTO CELEPOĞLU KONAĞI

Yayla Mahallesi, Yayla Caddesi, No: 50 KIRKLARELİ

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

Chinese (Simplified) ZH-CN English EN German DE Turkish TRTARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Çocuk Yiyecekleri

Çocuk Yiyecekleri