Gül Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

4 yıl önce
140 kez görüntülendi

Gül Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Gül Yağı

Gül yağı dışarıdan, aktarlardan hazır olarak satın alınabileceği gibi evde de yapılabilir. Hazır olarak satın alınan gül yağı oldukça yoğundur. Yoğunluğunun yüksek olması sebebiyle başka yağlarla karıştırılarak kullanılmalıdır. Fakat evde hazırlanan gül yağı çok yoğun olmayacağı için tek başına da kullanılabilir. Vücuda oldukça faydalı bir yağdır ve çokça kullanılır.

Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Gül yağı, genellikle pembe güllerden elde edilen bir yağdır. Aynı zamanda kozmetik sanayinde ve parfüm sanayinde sıkça kullanılır. Ham maddesi de oldukça pahalıdır. Özellikle ülkemizde Isparta ili, en çok gül yetiştirilen ve gül yağı üretilen ilimizdir. Isparta’da üretilen güllerin ünü dünyaya yayılmıştır. Isparta’da üretilen güllerden gül yağı, gül suyu elde edilerek dünyadaki farklı ülkelere ihraç edilir ve Türk Gül Yağı birçok kişi tarafından bilinir. Gül yağı evde birkaç farklı şekilde elde edilebilir.

  • Gül yağı hazırlanabilecek tariflerden biri; ylang ylang yağı, yasemin yağı ve üzüm çekirdeği yağı kullanılarak elde edilen yağdır. Gül yağı yapımı tarifi için pembe gül yaprakları cam bir kavanoza yada şişeye doldurulur. Gül yapraklarının üzerine beş damla ylang ylang yağı, beş damla yasemin yağı ve altı gram üzüm çekirdeği yağı ilave edilir. Yağların eklendiği kavanoz uzun süre bekletilerek kaynatılır ve gül yağı elde edilir.
  • Diğer bir tarife göre ise; gül yağı elde edilmesi için zeytinyağı kullanılır. Yine pembe gül yaprakları cam bir şişeye yada kavanoza koyulur. Gül yapraklarının üzerine zeytinyağı eklenir. Güneş alan bir yere bu kavanoz koyulur. Arada bir kavanoz çalkalanarak bir yada bir buçuk ay bekletilir. Bir buçuk ay geçtikten sonra kavanoz kaynatılır. Bu sayede gül yağı elde edilmiş olacaktır.
  • Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

    Gül yağı ülkemizde çok miktarda üretilerek birçok kişi tarafından kullanılır. Sakinleştirici özelliği vardır. Depresyona ve strese iyi gelir. Romatizma ve artrit gibi kemik hastalıklarına yarar sağlaması da gül yağının faydaları arasındadır. Kas spazmlarını ve bağırsak ağrılarını geçirir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Afrodizyak etkisi vardır ve cinsel isteği arttırır. Saç köklerini güçlendirir. Kırışıklık ve yaşlanma karşıtıdır. Cildi güzelleştirir. Sivilcelerin geçmesine de yardım eder. Diş etlerini de güçlendirici özelliği vardır.

    Cilt güzelliği, saç bakımı ve sağlık için gül yağı kullanılabilir. İsterseniz hazır alabilirsiniz. İsterseniz gül mevsiminde gül yaprakları toplayarak kendiniz evde gül yağı elde edebilirsiniz.

Gül Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k