Sarımsak Kokusu

Anasayfa » Şifalı bitkiler » Sarımsak Kokusu

sarimsak-kokusu

Sarımsak kokusu, bu bitkinin meyvelerini tüketmek isteyenler için en büyük engeldir. Birçok kanıtlanmış faydası olmasına rağmen yaydığı koku nedeniyle sarımsak tüketimini ne yazık ki sınırlamak durumunda olan hatta bu koku nedeni ile birçok kişi tüketimden kaçınmaktadır.

Sarımsak kokusundan kurtulmanın pratik yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri sarımsak kabuğu soyulduktan sonra bir bütün halinde diş halindeki sarımsağı yutmaktır. Çiğnenmeden yutulduğu zaman etrafa keskin koku yayılmaz. Kolesterol ve tansiyonu düşürücü etkisi olan bitkiyi koku etkisinden dolayı tüketemeyenleri bu yöntemi uygulayabilirler. Kokudan kurtulmak için uygulanabilen ikinci yöntem ise sarımsak turşusu tüketmektir. Belki turşuya fazla tuz içerdiğinden dolayı ön yargı ile yaklaşanlar olabilir. Ancak turşusu bütün halinde değilde kıtırdayarak tüketilse bile koku yapmasını engeller.
Sarımsak kokusu önlenebilir mi?
Etrafa yayılan keskin kokunun önlenebilmesi için öncelikle bu bitkinin neden etrafına koku yaydığını bilmek gerekmektedir. Bu bitkinin tüketilmesiyle oluşan koku sadece ağız yolu ile yayılma göstermez. İnsanın akciğerleri ve derisi de nefes alma yolu ile bu kokunun yayılmasını sağlarlar. Bu durumun başlıca nedeni sarımsak kokusuna yol açan maddelerin midede iken sindirilememesi ve bu maddelerin vücuda yayılarak keskin kokunun ortaya çıkmasına neden olmasıdır. Bu nedenle de sadece ağızda sarımsak kokusunu önleyen sakızları çiğnemek fayda sağlamaz. Kokunun oluşmasına neden olan maddeleri midede iken etkisiz kılacak besinleri tüketmek sarımsak kokusunu önlemekte önemli bir etkisi olur. Örneğin yemeğin yenilmesinden önce yada yemeğin yenilmesinden sonra bir miktar süt içildiği zaman tüketilen sarımsak etrafa koku yaymaz. Bir diğer etkili besin maydanozdur, Yemeklerin içeriğinde sarımsak varsa yada başka bir şekilde tüketim yapılacak ise sonrasında bir tutam maydanozu ağızda çiğnemek yeterli olmaktadır. Mantarda bulunan bazı maddeler aynı etkiyi göstererek kokuyu engeller. Yemeklerde domatesli sosu arttırmak ve soslara mantar eklemek hem damak tadı hemde kokuyu önleyici etki yapacaktır. Saçların güçlenmesi, atardamarlarda kireçlenme olmasını engelleme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi birçok konuda yararı olan sarımsak, sadece sarımsak kokusu var diye tüketmeyenlerin yukarı açıklanan basit ama etkili yöntemleri uygulaması yeterlidir. Nasıl doğru bir şekilde tüketileceğini bildikten sonra sarımsak kokusu sorun olmaktan çıkar.
İlgili Terimler :

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

Chinese (Simplified) ZH-CN English EN German DE Turkish TR

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Çocuk Yiyecekleri

Çocuk Yiyecekleri