Warning: Use of undefined constant is_admin - assumed 'is_admin' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/yemekpost/public_html/wp-content/themes/ownerspost/functions.php on line 99

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/yemekpost/public_html/wp-content/themes/ownerspost/safirpanel/themeoptions.php on line 2
Zakkum Nasıl Yetiştirilir | super yemek tarifleri - kolay ve pratik yemek tarifleri

Zakkum Nasıl Yetiştirilir

4 yıl önce
466 kez görüntülendi

Zakkum Nasıl Yetiştirilir

Zakkum Yetiştiriciliği, Zakkum Nasıl Yetişir,

Tohum, çelik ve daldırma ile üretilir. Tohumdan meydana gelen çöğürler ana bitkiye benzese de çiçeklerinin renklerinde biraz açılma olur. Tohumlar sonbaharda meydana gelen tohum içeren kapsüller açıldıktan sonra toplanır. Tohumlar bir kalbur üzerine sürtülerek kabuğun büyük bir kısmının çıkması sağlanır. Bu şekilde elde edilen tohumlar başka herhangi bir şey yapılmadan kasalara dikilir. Çimlenme aşağı yukarı 2 haftada olur. Çelikle üretimde çelikler yaz sonuna doğru odunlaşmış sürgünlerden 7,5-15 cm uzunluğunda kesilerek hazırlanır. Hazırlanan çelikler bahçe toprağı, peat, yaprak çürüntüsü ve kumdan hazırlanmış köklendirme ortamına dikilir. Daldırma ile üretimde ise adi daldırma yöntemi uygulanır.

Özellikle dere yatakları ve akarsu kıyılarında bulunan alüvyonlu toprakları sever. Taşlı, çakıllı ve kumsal çevrelerde ağır ve kireçli topraklarda da yetişebilir. Yazları sıcak, ılımlı ve nispeten nemli iklimleri ister. Vegetasyon döneminde nem ihtiyacı oldukça yüksektir.sifalibitkileriniz.com Durgun dönemde havadar ve dondan korumalı yerlere dikilmelidir. Serin yerlerde çiçek verimi düşer. Donlara karşı duyarlıdır, – 5 0C sıcaklıklara kadar dayanabilir.

Zakkum Çiçeği Bakımı: Yaz başından ekim ayına kadar çiçek açmaya devam eder. Hafif rutubetli toprakları ve aşırı güneşli alanları çok sever. Orta ya da hızlı büyüme gösterir. Düzenli budama ister. Çiçeklenmeyi arttırmak için sürgün uçlarını, dallanmayı arttırmak için çiçekli dalların uçlarını kırpın.

Zakkum Nerede Yetişir: Anayurdu kesin olarak bilinmeyen beyaz zambak, Kuzey Yarıküre’nin ılıman bölgeleri ve Türkiye’de sıkça yetiştirilmektedir.

Solan çiçekleri diplerinden düzenli olarak kesin. Çiçeklenme döneminde çiçekli bitkiler gübresi verin. Böylece yaz sonunda 3-4 kez çiçeklenir. Toprağı kurudukça su vermeyi unutmayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k