Yılan Yağı Faydaları Nelerdir?

4 yıl önce
135 kez görüntülendi

Yılan Yağı Faydaları Nelerdir?

Yılan yağı Güney Afrika bölgesindeki yılanlardan elde edilen bir yağdır. Saçların uzamasını sağlaması, kemik ağrılarına fayda sağlaması, kaş ve sakal çıkarması, kalbi koruması yılan yağının faydaları arasındadır. Son dönemlerde özellikle saç uzamasını sağlaması, saç dökülmesini önlemesi ve sakal çıkarması gibi sebeplerle kullanılan bir yağdır. Eski Mısır zamanında da başka yağlarla birleştirilerek özellikle kellik için kullanılmıştır.

Yılan Yağının Faydaları Nelerdir?

Birçok rahatsızlığa iyi gelen, bağışıklık sistemini güçlendiren, saç dökülmesini önleyen yılan yağının faydaları;

 • Birçok kemik ağrısına iyi gelir. Artrit, eklem ağrısı, kas ağrıları ve gut gibi birçok kronik kemik ağrısı türüne fayda sağlar. İçerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri sayesinde sert eklemleri gevşetir, iltihaplanmayı azaltır.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Düzenli kullanılmasıyla yaraları iyileştirir.
 • Kalp sağlığını korur. Omega 3 yağ içeriği sayesinde kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltarak kalbi korur. Aynı zamanda kalp ritmini de düzenler.
 • Cilde iyi gelmesi yılan yağının faydaları arasındadır. Cildi nemlendirir, korur. Ciltteki soyulma, çatlama, kuruma yada iltihaplanmaya yararlı bir yağdır. Ciltteki iltihaplanmayı hafifletir. Cildin daha sağlıklı ve daha genç görünmesine yardım eder.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde bulunan koruyucu bileşikler sayesinde bağışıklık sistemine etki ederek hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Depresyona iyi gelir. Ruh halini olumlu etkiler, endişeyi engeller. Hormonları dengeleyici etkisi vardır. Endişeli ve kızgın olduğunuz zamanlarda az miktarda yılan yağı ile göğsünüzü ovarak rahatlayabilirsiniz. Bu ruh halinizi rahatlatır, iyileştirir.
 • Hipertansiyonu düşürücü etkisi vardır. Yapısında bulunan omega 3 asidi kan basıncını düşürür. Kan basıncının düşmesiyle yüksek tansiyon da düşürülür.
 • Egzamaya iyi gelir. Cilt döküntüleri olarak görülen egzamaya yarar sağlar.

Yılan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saç uzamasına ve saçların bakımlı görünmesine yardım eder.
 • Aynı zamanda saç dökülmelerini önlemek için de kullanılır. Bu etkisi için saç derisine masaj yaparak sürülebilir.
 • İçeriğindeki omega 3 yağ asitleri sayesinde saç derisini nemlendirir, saç foliküllerinin sağlığını iyileştirir.
 • Saçların erken beyazlamasını da engeller.
 • Saçlara parlaklık verir.

Yılan Yağı Saç Uzatır Mı?

Saçların kolay uzaması için birçok yağ kullanılarak birçok yöntem denenebilir. Yılan yağı saç uzamasına ve saçların bakımlı görünmesine yardım eder. Saçların kolay uzaması için farklı yağlarla karıştırılarak da saç derisine masaj yapılarak sürülebilir. Saçların hızlı uzaması için saça masaj yapılarak sürüldükten sonra yarım saat beklenerek saçlar ılık su ile yıkanabilir. Bu işlem haftada 2-3 kez tekrarlanabilir.

Yılan Yağı Kaş Çıkarır Mı?

Saçları uzatması, gürleştirmesi ve bakım yapmasının yanında kaşlar için de faydalı bir yağdır. Kaş bakımı için kullanılabilir. Kaşların çıkmasına yardım eder.

Yılan Yağı Sakal Çıkarır Mı?

Yılan yağı sakal çıkmasına fayda sağlayan bir yağdır. Sakalların gürleşmesi, sağlıklı uzamasına ve çıkmasına yardım eder. Bu etkisi için parmak uçlarınıza 6 damla yılan yağı damlatın. Sakal çıkmasını istediğiniz kısımlara bu yağı güzelce masaj yaparak yedirerek sürün. Yağı sürdükten sonra 2 saat kadar sürdüğünüz kısımları yıkamayın. 2 saat sonra ılık su ile yüzünüzü ve sakal bölgenizi yıkayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez bu uygulamayı sakal çıkmayan kısımlara yapabilirsiniz. Sakalın çıktığı kısımlara uygulama yapmamanız tavsiye edilir. Yağı sürdükten sonra hemen sakalınız çıkıyorsa yağı kullanmayı bırakabilirsiniz. Fakat çıkmıyorsa birkaç ay sabırla yağı kullanmalısınız. Sakal çıkma süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Sakalın kolay çıkmasına yardım etmesi için yılan yağı ile birlikte sarımsak yağı, zeytinyağı, jojoba yağı yada badem yağı da kullanabilirsiniz. Aniden gür bir şekilde sakal çıkmaya yada sakal bölgenizde farklı alerjik durumlar görünmeye başlarsa hemen yağın kullanımını bırakmalısınız.

Yılan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Yılan yağı Güney Afrika bölgesindeki zehirsiz yılanların yağlarının çıkarılmasıyla elde edilir. Bu yılanlar genellikle Afrika’daki çöl bölgesinde yaşamaktadır. Zehirsiz yılan türleridir. Zehirli olması halinde zehri insan vücuduna da geçebilirdi. Bu nedenle yağ için zehirsiz yılan türleri kullanılır. Yılan türleri doğadan toplanarak zehir testinden geçirilir. Bu şekilde yılan zehirliyse de bu bilinmiş olur. Zehirsiz yılanlar soğuk pres yapılarak yağları ayrıştırılır. Yağlar cam kavanozlara konularak serin bir yerde bekletilir. Sonrasında yılan yağları kullanım için hazırdır.

Yılan Yağının Zararları Nelerdir?

 • Bazı kişilerde alerjik etkileri görülebilir. Mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma, kramp, boğazın veya dudakların şişmesi, solunumun zorlanması gibi alerjik etkileri görülürse hemen kullanmayı bırakmalısınız.
 • Bazı kişilerde deriye uygulandığında cildin iltihaplanması, ciltte kızarıklık, kaşıntı veya şişme görülebilir. Bu nedenle cildiniz için kullanmadan önce derinize birkaç damla damlatın, birkaç saat içinde olumsuz bir reaksiyon olup olmadığına bakın.

Yılan Yağı Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k