Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Anasayfa » Şifalı bitkiler » Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

antep-fistiginin-faydalari-nelerdir

Antep fıstığı fiyatı pahalı olmasına rağmen, severek tüketilen bir kuruyemiştir. Şeker hastalığına iyi gelmesi, kilo vermeye yardım etmesi, kalbi koruması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi antep fıstığının faydaları arasındadır. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bir yemiştir. Kabuklu olarak satıldığı gibi, kabuksuz ve tuzlanmış olarak satılanlar da mevcuttur. Ülkemizde özellikle Antep yöresinde yetiştiği için adını Antep Fıstığı olarak almıştır.

Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir?

Birçok farklı faydası bulunan antep fıstığının faydaları şöyledir;

 • Farklı vitaminleri içerir. A, C ve E vitamini içeriği düşük olsa da, önemli miktarda B vitamini içerir. Bir bardak fıstık yenildiğinde günlük B6 vitamininin %40’ını sağlar. B6 vitamini sayesinde birçok rahatsızlık önlenebilir.
 • Önemli mineralleri vücuda almayı sağlar. Bir fincan antep fıstığı, kırmızı kan hücresi, kemik ve kollajen yapı için gerekli olan günlük bakır minerali ihtiyacının %44’ünü karşılar. Aynı zamanda manganez ihtiyacının %15’inden fazlasını ve fosfor ihtiyacının %20’sinden fazlasını, potasyum ve magnezyum ihtiyacının %10’dan fazlasını karşılar. Fosfor enerji depolanmasını sağlarken, manganez kemik oluşumu için önemli bir mineraldir.
 • İyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan içermesi sebebiyle yaşlılığa bağlı bazı hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
 • Kalp dostudur. Araştırmalara göre, kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalbi korur. Ayrıca içeriğindeki antioksidanlar, doymamış yağ asitleri sayesinde de kalbi korur.
 • Sindirim sistemini rahatlatır. Yüksek lif içeriği olması sebebiyle sindirimi rahatlatır, hazımsızlığı önler. Sindirim sistemine iyi gelmesi antep fıstığının faydaları arasındadır.
 • Erkeklerde cinsel isteği arttırır. Afrodizyak etkisi vardır. Özellikle erkeklerde cinselliği büyük ölçüde etkiler. Yapılan bir araştırmaya göre, 3 ay boyunca yaklaşık 100 gram antep fıstığı tüketen erkeklerin tüketmeyenlere göre, cinsel işlevlerinin yüzde 50 arttığı gözlemlenmiştir.
 • Beyne yarar sağlayan bir kuruyemiştir. İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde beyne fayda sağlar.
 • Kansızlığa karşı fayda sağlar. Antep fıstığı, bakır içeriği yüksek bir besindir. Bu nedenle demirin vücuda kolay bir şekilde emilmesine yardım eder. Aynı şekilde, içeriğindeki B6 vitamini kandaki oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Antep fıstığının tüketimiyle günlük B6 vitamini karşılanarak kandaki oksijen miktarı ve içeriğindeki hemoglobin arttırılabilir. Bu sayede de anemiyi önlemeye yarar sağlar.
 • Şeker hastalığına iyi gelir. Şeker hastalığı olan kişilerde, şekerler proteinlerle uygun olmayan bağlar oluşturur ve onları kullanışsız hale getirir. Bu işlem glikasyon olarak adlandırılır. Antep fıstığının içeriğindeki antioksidan maddeler, glikasyon sürecini azaltır. Bu sayede diyabetin kontrolünde de yardımcı olur. Aynı zamanda bir fincan fıstıkta günlük gereken fosfor miktarının %60’ı bulunur. Bu oran ile de diyabeti önlemeye yardım eder. Ayrıca içeriğindeki fosfor, glikoz toleransına sebep olan proteinlerin amino asitlere ayrışmasına yardım eder.
 • Sinir sistemine fayda sağlar. İçeriğindeki B6 vitamini sinir sistemine yarar sağlayan bir vitamindir. B6 vitamini sinir sisteminin düzgün şekilde çalışmasına sebep olan pek çok amino asidin yapılmasına yardım eder.
 • Yaşlılığa bağlı göz hastalıklarının oluşmasını engeller. Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan göz rahatsızlıkları düzgün görememeyi, yazıları okuyamamayı sağlar. İçeriğindeki lutein ve zeaksantin isimli antioksidanlar sayesinde hücrelerin hasar görmesi engellenir. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan görme bozuklukları oluşmaz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara kolay yakalanmayı önler.
 • Kanseri önleyici etkisi vardır. B6 vitamini sayesinde enfeksiyonların ve çeşitli kanser türlerinin engellenmesine yardım eder.

Antep Fıstığının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Cilt kuruluğunu giderir, cildi nemlendirir. Doymuş yağ asitleri içermesi sebebiyle cilt kuruluğunu engeller.
 • E vitamini içeriği sayesinde sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmayı sağlar.
 • Cildi zararlı UV ışınlarına karşı korur.
 • Cilt hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • İçeriğindeki E vitamini sayesinde genç görünmeye yardım eder. Yaşlanma karşıtı bir yemiştir.
 • Kabuğunda bulunan yağ, cildin nemlenmesine yardım eder, kurumasını engeller. Bu nedenle kabuğundaki yağ masaj yağı olarak kullanılabilir.
 • Cildi yumuşatır, ipeksi bir cilde kavuşmayı sağlar.
 • Parlak bir cilde sahip olmayı sağlayan yağ asitleri içerir.
 • Cildi güneş yanığı hasarlarına karşı korur. Bu sayede güneş yanığı ve cilt kanserine karşı da koruma sağlar.

Antep Fıstığının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saçların çabuk uzamasını teşvik eder.
 • Saçları güçlendirir.
 • Saç tellerinin esnekliğini arttırırken aynı zamanda saçları nemlendirir.
 • Bölünmüş, kırılmış saç uçlarını onarır.
 • Biyotin eksikliği sayesinde saç dökülmeleri yaşanır. İçerdiği biyotin sayesinde saç dökülmelerini azaltması, saç dökülmesine iyi gelmesi antep fıstığının faydaları arasındadır.

Antep Fıstığı Kilo Aldırır Mı?

Genel olarak bilinenlerin aksine antep fıstığı kilo yapmaz, kilo verdirici olabilir. Kalorisinin yüksek olmasına rağmen, yapılan araştırmalara göre diyet listelerine eklenebileceği belirtilmiştir. Diyet yapanlar, kilo vermek isteyenler için önemli bir seçenek olabilir. Lif içeriği yüksek bir besindir. Özellikle lif içeriği yüksek olan besinler uzun süre tokluk hissi sağlar. Antep fıstığı da lif içeriği yüksek olduğu için uzun süre tok kalmayı sağlar. Ayrıca içerdiği protein miktarı da yüksektir. Bu nedenle de yine uzun süre tokluk sağlar. Bu sayede daha az kalori tüketilerek kilo verilebilir. 100 gram antep fıstığı yaklaşık olarak 600 kaloridir. Aslında kalorisi yüksek bir besindir. Bu nedenle aşırı miktarda tüketilmemelidir. Fazla tüketilmesi kilo vermek yerine kilo almaya sebep olabilir. Günlük 10 tane antep fıstığı tüketilebilir.

Antep Fıstığının Fiyatı Nedir?

Antep fıstığının fiyatı farklılık göstermekle birlikte genel olarak 1 kg antep fıstığı 45 ile 50 TL arasında değişmektedir. Satılan fıstıklar çoğunlukla kavrulmuş olur. Kabuğunun ağız kısmının açık olmasına dikkat edilmelidir. Ağzı açık olan fıstıklar daha kolay ayıklanarak tüketilebilir.

Antep Fıstığının Zararları Nelerdir?

 • Aşırı miktarda tüketilirse kilo almaya sebep olabilir.
 • Yağ oranı yüksek olduğu için fazla tüketiminde bazı kişilerin cildinde sivilce oluşumu görülebilir.
 • Kolesterol rahatsızlığı olanlar fazla miktarda tüketmemelidir.

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

Meral Mesken

06 Şubat 2018 - 13:48

Antep fıstığının yararları nelerdir?

Günde 10-12 adet yenilen iç Antep fıstığı, vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabiliyor

Onu hangimiz sevmiyoruz ki! Çerezlerin en sevileni Antep fıstığının faydaları yabana atılır cinsten değil. Mesela, günde 10-12 adet yenilen iç antepfıstığı, vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabiliyor. İşte diğer yararları…
* 100 gram Antep fıstığı vücudun günlük protein, vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının yüzde 35”ini karşılar.
* Antep fıstığında kolestrol yok. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır.
* Antep fıstığı protein yönünden 2 kat, fosfor yönünden 4 kat sığır etinden daha üstündür.

Chinese (Simplified) ZH-CN English EN German DE Turkish TRTARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Çocuk Yiyecekleri

Çocuk Yiyecekleri