Kafanızdan Bir Soru İşaretini Daha Silelim Emziren Anne Çikolata Yiyebilir mi?

4 yıl önce
196 kez görüntülendi

Kafanızdan Bir Soru İşaretini Daha Silelim Emziren Anne Çikolata Yiyebilir mi?

kafanizdan-bir-soru-isaretini-daha-silelim-emziren-anne-cikolata-yiyebilir-mi

Hamilelik döneminde birçok kadının sıklıkla tükettiği gıdaların başında gelen çikolata, emzirme döneminde dikkatli şekilde yenilmelidir. Çikolatanın fazla miktarda tüketilmesi, bebeğin kusmasına ya da aşırı gaz sorunu yaşamasına neden olabilir.

Emzirme döneminde annenin aldığı katı ya da sıvı gıdalardaki tüm içerikler, anne sütü yoluyla bebeğe aktarılır. Bu nedenle emzirme sürecinde temel aminoasitler, protein, vitamin ve mineral yönünden zengin beslenmek önemlidir. Lahana, soğan gibi gaz yapan yiyecekler, alkol ya da sigara gibi sağlığa zararlı maddeler ya da karbonhidrat düzeyi çok yüksek olan gıdaları tüketmek anne sütünün niteliğini zayıflatır. Ayrıca bebekte kolik ve aşırı gaz sorununa neden olabilir.

Bebeklerin gelişimi için anne sütünün miktarı kadar kalitesi de önemlidir. Emzirme döneminde anne sütünün niteliğini artırmak için annenin doğru ve yeterli beslenmesi şarttır. Hamilelik döneminde rahatlıkla tüketilebilen brokoli, limon, soğan ya da çikolata gibi besinler, emzirme döneminde bebeğin sindirim sistemini zorlayabilir.

Emziren anneler çikolata yiyebilir mi?

Emziren anneler, vücuda doğrudan zararı olmayan hemen her gıdayı rahatlıkla tüketebilir. Ancak emzirme döneminde besinlerin hangi miktarda tüketildiği ve nasıl pişirildiği önem taşıdığından, aşırıya kaçmamak gerekir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Coşkun’a göre, çikolata tüketmek anne sütünün kalitesine ya da bebeğin sindirim sistemine zarar vermez. Ancak emzirme döneminde çikolata tüketirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Çikolatanın çok fazla tüketilmesi, hamilelik dışındaki dönemlerde dahi vücuda dolaylı olarak zarar verebilir. Günde 20-30 gram çikolata tüketmek, bebekte gaz problemine neden olmayacağı gibi anne sütünün tadını da bozmaz.

Bebeklerin sindirim sistemi ilk 6 ay boyunca birçok besini sindirecek kadar gelişim gösteremez. Çikolatanın içerdiği kafein, bebeğin sindirim sistemini zorlayabilir. Emzirme döneminde tüketilen çikolatanın türüne ve kafein oranına dikkat edilmesi gerekir.

Anne sütünün niteliğini iyileştirmek için katkı maddelerinden olabildiğince uzak durmak gerekir. İçeriğinde çok fazla katkı maddesi bulunan çikolataların tüketilmemesi önemlidir. Doğal ve ev yapımı çikolatalar, emzirme sürecinde güvenle tüketilebilir.

Emzirirken çikolata yemek gaz yapar mı?

İnek sütü ile yapılmış çikolataların fazla miktarda tüketilmesi, bebeğin gaz sorunu yaşamasına neden olur. Hayvansal sütlerin içinde yer alan kazein ve çikolatanın da içeriğinde bulunan kafein, sindirilmesi zor maddeler olduğundan bebeklerin gaz nedeniyle ağrı sancısı yaşamasına yol açar. Badem sütü, hindistan cevizi sütü ya da soya sütü gibi bitkisel sütlerle yapılan çikolataların sindirilmesi çok daha kolaydır. Bu nedenle emzirme döneminde bitkisel sütle hazırlanan çikolatalar ya da vegan tatlılar tercih edilebilir.

emziren-anne-cikolata-yer-mi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k