Her Annenin Bilmesi Gereken En Mühim Konu Bebek Nasıl Emzirilir?

4 yıl önce
124 kez görüntülendi

Her Annenin Bilmesi Gereken En Mühim Konu Bebek Nasıl Emzirilir?

bebek-nasil-emzirilir

Bebeğinizin doğumdan hemen sonra doğumhanede ilk kez kucağınıza verildiği zaman dilimi, emzirmeye başlamak için en uygun zaman dilimidir. Başlangıçta vücudunuz, bebeğinizin enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olacak kolostrum adı verilen özel bir süt üretir. Kolostrum az miktarda üretilir.

Bu küçük miktar, bebeğinizin midesi küçük olduğundan onu doyurmak için yeterlidir ve bebeğiniz büyüdükçe vücudunuzda üretilen süt miktarı da artar. Bebeğinizin yeterli miktarda beslenebilmesi ve vücudunuzda ona yetecek miktarlarda süt üretimi yapılabilmesi için onu doğru şekilde emzirmeniz önemlidir.

Bebek nasıl emzirilir?

bebek-emzirme

Bebek nasıl emzirilir sorusunun cevabı olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Mustafa Taş’ın verdiği bilgilere göre ”Bebeğinizi tüm vücudu size dönük olacak şekilde kendinize doğru çevirdikten sonra meme başınızı onun üst dudağına dokundurmanız onun ağzını açması için yeterlidir. O ağzını açtığında memenizi onun ağzına yerleştirebilirsiniz. Memenizin koyu renkli olan kısmının büyük bölümünün bebeğinizin ağzında olduğundan emin olmanız önemlidir.”

Bir elinizle bebeğinizi tutarken diğer elinizle de memenizi desteklemeniz gerekir. Bebeğiniz meme başını bulamazsa panik yapmanıza gerek yok. Çünkü bu başlangıçta sıklıkla olabilen bir durumdur. Doğal bir olay olmasına rağmen emzirme, bol pratik ve sabır gerektiren bir aktivitedir. Gerekirse bir hemşireden size ne yapacağını göstermesini isteyebilir, emzirme konusunda tecrübeli sağlık çalışanlarından yardım talep edebilirsiniz.

Bebeği emzirirken nasıl tutmalı?

Bebeğinizin zorlanmadan ve yeterli miktarda anne sütü alabilmesi için onu doğru pozisyonda emzirmeniz önem taşır. Emzirme için tek bir pozisyon yoktur ve her anne ya da bebek için uygun olan pozisyon değişkendir. Emzirme sırasındaki sizin ve bebeğinizin rahat olması önemlidir.

Emzirmenin ilk günlerinde yani emzirmeyi öğrenirken, iki göğüs için de aynı eli kullanmanın daha kolay olabileceğini keşfedebilirsiniz. Bu; bebeğinizi bir memenizi emerken kucağınızda, diğer memede ise koltuk altınızda tutuğunuz anlamına gelir. Burada sık olarak tercih edilen dört emzirme pozisyonundan söz etmek istiyoruz.

Doğru emzirme pozisyonları

bebek-emzirme-pozisyonlari

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı’nın verdiği bilgilere göre tercih edilebilecek emzirme pozisyonlarından bazılarını sizin için derledik.

Yan yatarak emzirme: Bu pozisyonda anne ve bebek yüzleri birbirine dönük olacak şekilde vücutları birbirine paralel olarak yatağa yatarlar. Bebek kendisine yakın konumdaki memeyi emer.

Kucakta beşik tutuşu ile emzirme: Bu pozisyonda bebek annenin kucağında memeyi emerken meme ile aynı taraftaki kolla bebek sırtından ve poposundan desteklenir. Bebeğin başı dirseğin iç yüzeyine yaslanır.

Kucakta çapraz beşik tutuşu ile emzirme: Bebeğiniz bir önceki pozisyondaki gibi yine kucağınızdadır. Fakat bu defa bebek boşta olan meme tarafındaki kol ile desteklenir. Dirseğinizle bebeğin poposunu elinizle de sırtını desteklersiniz.

Koala tutuşu: Bu pozisyonda bebeğiniz dik dururken, onu bir bacağınızın üstüne yüzü size dönük olacak şekilde ata biner gibi oturtup dizinizle, aynı taraftaki kolunuzla da sırtından desteklersiniz.

Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler

bebek-emzirirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

– Emzirmeye başlamadan önce anne ellerini yıkamalı, meme başını temiz bir bezle silmelidir.
– Anne sırtını yaslayabileceği ve rahat edebileceği bir yere oturmalıdır.
– Bebeği kendisine dönük olacak şekilde tutmalı gerekirse kollarını alttan yastıkla desteklemelidir. Emzirme sırasında meme başının büyük bölümünün bebek tarafından kavranmış olmasına dikkat edilmelidir.
– Emzirirken bebekle göz teması kurmaya dikkat etmek aranızdaki duygusal bağı güçlendirir.

Bebeğinizi emzirmeniz gereken zamanlar

Bebeğin emzirilmesi için belli bir zaman diliminin geçmesi gerekmez. Bebeğiniz her istediğinde onu emzirmek, bebeğin iyi şekilde beslenmesi için en doğru yöntemdir. Bazı bebekler 2 saatte bir acıkırken, bazılarında bu süre 4 saate kadar çıkabilir. Bebeklerin memede kalma süreleri de değişkendir. Bazı bebekler 10 dakikada doyarken bazılarında bu süre 30 dakikaya kadar uzayabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k