Yoğunluğun Sizi Yormasına İzin Vermeyin Çalışan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

4 yıl önce
172 kez görüntülendi

Yoğunluğun Sizi Yormasına İzin Vermeyin Çalışan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

yogunlugun-sizi-yormasina-izin-vermeyin-calisan-hamileler-nasil-beslenmeli

Hamilelik döneminin büyük kısmını çalışarak geçiren kadınların sayısı giderek artıyor.

Birçok uzman gebelik döneminde çalışmanın bebek ya da anne sağlığı açısından bir sorun teşkil etmediğini vurguluyor. Bununla birlikte hamileyken çalışan kadınların beslenme düzenlerine ve dinlenme sürelerine daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor.

Kahvaltıdan akşam yemeğine: Çalışan hamileler nasıl beslenmeli?

Gebelik döneminde özellikle yoğun çalışan kadınların beslenme düzenlerine dikkat etmeleri bebek sağlığı ve gebelik süreci açısından oldukça önemlidir. Hamilelikte günlük kalori ihtiyacını tam olarak karşılayabilmek ve vitamin, mineral, protein ve sıvı açısından yeterli beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Diyetisyen Simge Çıtak, beslenme düzenine dikkat ederek hamilelikte yoğun tempoda çalışan kadınların hem kendi sağlıklarını hem de bebeğin sağlığını koruyabileceklerini belirtiyor. Hamilelikte çalışan kadınların beslenme sürecinde dikkat etmesi gerekenler şöyle:

 

 • Hamilelikte en çok dikkat edilmesi gereken öğün kahvaltıdır. Ev ya da iş yerinde mutlaka kahvaltıyı atlamamalı ve kahvaltıda olabildiğince süt, peynir, yumurta gibi besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.
 • Hamilelik süresince ara öğünlerin kaçırılmaması önemlidir. Özellikle tansiyon ya da diyabet hastası olan kadınların ara öğünlere dikkat etmesi şarttır. Badem, ceviz, kayısı gibi kuru yemişler ya da kurutulmuş gıdalar ile öğün araları zenginleştirilebilir.
 • Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise sebze ve meyve tüketimidir. Gün içinde mutlaka mevsimine uygun meyve tüketilmelidir, kabuğunu soymadan yemek besin değeri açısından daha yararlıdır.
 • Protein açısından zengin olması nedeniyle ızgarada veya fırında pişirilmiş et, tavuk, balık tüketimi anne ve bebek açısından önem taşır.
 • Hamilelik döneminde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de sıvı tüketimidir. Kabızlık sorununuzu çözmede fayda sağlayacak olan kabuğu soyulmamış meyve, salata sebze ve su tüketimine dikkat edilmesi önemlidir.

 

Peki ya yapılmaması gerekenler: Çalışan hamileler nelerden kaçınmalı?

calisan-hamileler-nasil-beslenmeli-2

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Tolga Ergin, hamilelik döneminde çalışan kadınların beslenme sıklığına dikkat etmeleri, stresten kaçınmaları ve nitelikli uyumaları gerektiğini belirtiyor. Dr. Tolga Ergin’in çalışan hamilelere uyarıları şöyle:

 

 • Gün içerisinde üç ana öğün, üç ara öğün kuralını uygulamayı unutmayın. Öğün atlamayın.
 • Çalışma ortamının yeterli havalandırılmasına dikkat edin. Uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya çalışın.
 • Dinlenmeyi sadece uyumak olarak düşünmeyin. Evde geçirdiğiniz vakitte ayaklarınızı uzatarak vücudunuzu dinlendirmeyi ihmal etmeyin.
 • Tansiyon düşmesi, vajinal akıntı ya da göz kararması gibi bir durum yaşadığınızda doktorunuza başvurun.

 

Erken doğum şüphesi olmayan kadınların, gebeliğin 30.haftasına kadar çalışmasında herhangi bir sakınca yoktur. 30.haftadan sonra çalışmaya devam eden kadınların, dikkatli olması ve iş yerinde doğum anına hazırlık yapması gerektiği unutulmamalıdır.

Aklınızda bulunsun: Beslenme tüyoları

hamilelikte-kilo-alimi-2

 

 • Yağda kızartılmış gıdalar yerine fırınlanmış yiyecekleri tercih edin.
 • Kilonuzu korumak için porsiyon miktarını azaltıp öğün sayısını artırın.
 • Süt ve yumurta tüketimi bebeğin gelişimi açısından önemli rol oynar. Süt içemiyorsanız günde 3-4 porsiyon yoğurt ya da kefir tüketin.
 • Hamilelik döneminde kalori alımından kaçınmak için pilav, ekmek, makarna gibi gıdalar mümkün olduğunca az tüketin.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k