Warning: Use of undefined constant is_admin - assumed 'is_admin' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/yemekpost/public_html/wp-content/themes/ownerspost/functions.php on line 99

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/yemekpost/public_html/wp-content/themes/ownerspost/safirpanel/themeoptions.php on line 2
Aslan Pençesi Çayı Faydaları Nelerdir ve Özellikleri | super yemek tarifleri - kolay ve pratik yemek tarifleri

Aslan Pençesi Çayı Faydaları Nelerdir ve Özellikleri

4 yıl önce
160 kez görüntülendi

Aslan Pençesi Çayı Faydaları Nelerdir ve Özellikleri

aslan-pencesi-cayi-faydalari-nelerdir

Alchemilla vulgaris olarak bilinen aslan pençesi bitkisi çok eski çağlardan beri birçok hastalığa fayda sağlaması sebebiyle kullanılmaktadır. Aslan pençesi çayı faydaları arasında adet döngüsünü düzenlemesi, menopoz döneminde fayda sağlaması, ciltteki yaralara iyi gelmesi sayılabilir. Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika’da 300’den fazla türü bulunan çok yıllık bir bitkidir. Ayı pençesi, aslan ayağı gibi isimlerle de adlandırılır. Nisan ile ağustos ayları arasında ormanlarda, meralarda, dağlık bölgelerde yetiştirilen bir bitkidir.

İçeriğinde flavonoidler, salisalik asit, mineral tuzları ve tanenler bulundurur. Uzun yıllardır içeriğindeki maddeler sebebiyle özellikle yaraları iyileştirmek için kullanılmıştır.

Aslan Pençesi Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Kas spazmlarına yani kas ağrılarına iyi gelir.
 • Sindirim sorunlarına iyi gelmesi, hazmı kolaylaştırması da aslan pençesi çayı faydaları arasındadır.
 • Mide ağrılarını ve krampları hafifletir.
 • Menopoz belirtilerine iyi gelir ve adet döneminde de yararlı bir çaydır.
 • İshale fayda sağlar.
 • Ağızda gargara yapılırsa ağız yaralarına da iyi gelir.
 • Şeker hastalığına iyi gelir.
 • Bazı böcek ısırıklarına da iyi gelir.
 • Özellikle kış aylarında, soğuk günlerde görülen boğaz ağrısı için de faydalı bir çaydır.

Adet Döngüsünü Düzenlemesi Aslan Pençesi Çayının Faydaları Arasındadır!

Kimi kadınların adet döngüleri çeşitli sebeplerden dolayı düzensiz olur. Bir ay adet görürken diğer ay zamanında adet görmezler yada haftalarca gecikme yaşanabilir. Bu durum da strese, bitkinliğe, sinirli ruh haline yada daha çeşitli birçok şeye sebep olur. Aslan pençesi çayı adet döngüsünü düzene sokar. Aynı zamanda bazı kadınlarda şiddetli adet sancıları görülür. Karın ağrısı, kasıklarda ağrı, kramplar oldukça can yakabilir. Adet dönemindeki ağrı ve sancıları azaltması da aslan pençesi çayının faydaları arasındadır. Fazla miktarda olan adet kanamalarının azaltılmasına da yardım eder.

Akneler, Yaralar Ve Egzama İçin Aslan Pençesi Çayı İçebilirsiniz!

Ciltteki akneler, döküntüler birçok kişinin çare aradığı ve görmek istemediği durumlardır. Ciltteki aknelere ve döküntülere iyi gelmesi de aslan pençesi çayı faydaları arasındadır. Aynı zamanda ciltteki kesiklere ve yaralara da yarar sağlar. Egzama gibi cilt rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Aslan Pençesi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Aslan pençesi çayı hazırlamak için öncelikle 2 bardak su kaynatılır. Kaynamış suyun içine 3 gram kadar kurutulmuş aslan pençesi atılır. Bitkinin suyun içinde demlenmesi için 10 dakika beklenir. 10 dakikanın sonunda çay süzülerek içilebilir. İsterseniz içine bir çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Aslan pençesi çayı ile ilgili kesinlik kazanan fazla araştırma yoktur ve olası yan etkileri oldukça fazladır. Bu nedenle içilirken, kullanılırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Günde en fazla 1 bardak içilmelidir. Bir hafta içildikten sonra bir süre ara verilmelidir. Daha sonra tekrar içilebilir.

Ciltteki Yaralar Ve Kesikler İçin Nasıl Kullanılmalıdır?

Ciltteki kesikler ve yaralar için yukarıda belirtilen tarifteki gibi aslan pençesi çayı hazırlanmalıdır. Çayın soğuması beklenmelidir. Bir kaseye bir yemek kaşığı yulaf ezmesi konur. Soğuyan aslan pençesi çayının bir kısmı yavaş yavaş yulaf ezmesinin üzerine eklenip karıştırılarak macun kıvamı elde edilmelidir. Macun kıvamına geldikten sonra kesiklerin, yaraların yada egzamanın üzerine sürülebilir.

Aslan Pençesi Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

 • Bu bitkinin çayı ile ilgili fazla sayıda araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle kesinlikle doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Özellikle bir hastalığınız varsa mutlaka kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Hamilelik veya emzirme döneminde de kullanılmamalıdır. Vajinal kanamanın tetiklenmesine yol açarak erken doğum veya düşük tehlikesine sebep olabilir.
 • Çocukların kullanması sakıncalıdır.
 • Özellikle kalp hastalığı olanlar ile kanser rahatsızlığı olan kişiler kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.
 • Anemi yani kansızlık rahatsızlığı olanlar ile yüksek tansiyonu olan kişiler de bu çayı tüketmemelidir.
 • Kansızlık için demir takviyesi ilacı kullananlar ile kan inceltici ilaç kullanan kişiler bu çaydan uzak durmalıdır.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k