Isırgan Otu Çayı Faydaları

3 yıl önce
79 kez görüntülendi

Isırgan Otu Çayı Faydaları

isirgan-otu-cayi-faydalari

Bu şifalı bitki herkesçe faydaları bilinen ve yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Yeşil, kaşındırma özelliği olan yaprakları yüzünden toplanırken, yaprak kısımları gövdesinden ayrılırken bir takım zorluklar çekilir. Hatta ısırganın cildi tahriş etmesi sonucu vücuttaki kaşıntılar ve yanmalar nadiren 12 saate kadar sürebilir.Fakat şifası bu kadar bol olan bu bitki tüm bu zorluklarına rağmen birçok kişi tarafından tercih edilir. Mutfakta kullanılabildiği gibi tekstil sektöründe de kullanılır. Mutfakta ısırgan otu yemeklerinize katıp baharat olarak kullanabileceğiniz gibi ısırgan otu çayı şeklinde de tüketebilir, şifa bulabilirsiniz. Isırgan otu çayı faydaları bilinmesi halinde bu bitkiyi daha çok kullanacağınızı tahmin ettiğimiz için yazımızda ısırgan otu çayı faydaları  konusundan bahsettik. Umarız yazımızı okuduktan sonra siz de bu şifalı çayı içip şifa bulursunuz.

Isırgan Otu Çayının Faydaları

En başta ısırganın bakterilere, mikroplara karşı bir şifalı bitki olduğu herkes tarafından bilinmelidir. Vücudu temizler, tonik olarak kullanılabilir. Saçlarınızın kırıldığından, bakımsız ve özensiz göründüğünden artık şikayet etmeyi bırakacaksınız. Isırgan otu çayı sayesinde saçlarınız canlılık kazanacak, herkesçe fak edilen bir parlaklığa sahip olacaktır. Ayrıca saçınızdaki kepekle de ısırgan ile mücadele edebilirsiniz. İçerisinde bulunan A, B ve C vitaminleri sayesinde vücuda vitamin de sağlar. Astım, bronşit  gibi solunum sistemi hastalıklarına fayda sağlar. Kansızlık yani anemi hastasıysanız tercihiniz yine ısırgan otu çayı olmalıdır. Şeker hastaları ve gut hastaları da korkmadan ısırganı yemeklerinde kullanabilir ve şifa bulabilirler. Cildinizle bir türlü barışamıyor, cildinizdeki sivilcelerden kurtulmak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmak istiyorsanız mutlaka bu şifalı bitkiyi kullanmanızı öneririz. Vücudunuzdaki yaralara, çillere, güneşlenme sonrası oluşmuş lekelere bu şekilde veda edeceksiniz. Ülser gibi mide rahatsızlıklarına da fayda sağlar. Başta prostat olmak üzere birçok kanser türünü önler. Romatizmayı geçirir. Isırgan otu çayı faydaları özellikle ishal tedavisinde kullanılır. Ayrıca basur (hemoroid) ve egzama tedavilerinde de şifa sağlar. Kan dolaşımını da düzenler. İdrar sorunu olan kişilere faydalıdır. Yazımızın genelinde de belirttiğimiz gibi ısırgan şifası çok olan bir bitkidir. Siz de bu şifalı bitkinin faydalarından yararlanmak istiyorsanız çay olarak veya yemeklerinizde baharat olarak ısırgan otu kullanın.

Isırgan Otu Çayı Zararları

Isırganın yakıcı ve kaşındırıcı etkisi sebebiyle uzun süren saatler vücudunuzda istenmeyen etkiler görürseniz mutlaka doktora gidiniz. Alerjiniz olduğu durumlarda da doktora başvurunuz. Bunun dışında ödemi olan hastalar kullanmamalıdırlar. Bu gibi durumlarda kalp veya böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir. Hamile olan bayanlarında da kullanmamasını tavsiye ederiz. Ayrıca bütün yazılarımızda bahsettiğimiz gibi her bitkinin fazlası, aşırı doz kullanımı zarardır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k