Ay Ay Bebek Gelişimi Miniğiniz Ne Yemeli, Kaç Saat Uyumalı?

3 yıl önce
90 kez görüntülendi

Ay Ay Bebek Gelişimi Miniğiniz Ne Yemeli, Kaç Saat Uyumalı?

1-aylik-bebek-gelisimi-beslenme

Uzun bir hamilelik dönemi ve doğum sürecini de bitirdikten sonra artık miniğin seninle. Şimdi bebeğin ay ay gelişimini takip etmeli ve tıpkı hamilelik sürecinde olduğu gibi onun sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamalısın.

Bebeğinin gelişiminin detayları hakkında merak ettiklerini de her ay için ayrı bir şekilde hazırladığımız içeriklerimizden öğrenebilirsin.

1 Aylık Bebek Gelişimi

Miniğiniz 20 saatten fazla hatta 22 saatlere kadar uyuyacak, sakın meraklanmayın. Dünyada ilk günlerini geçiriyor, dünyanın en steril ortamından çıkıp yaşamla mücadele edecek. Onun için en önemli şey annesi yani siz ve anne sütü. O istediği sürece anne sütü vermeyi ihmal etmeyin. Herhangi bir ek besin desteğine de ihtiyacı yok.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: 1 Aylık Bebek Gelişimi

2 Aylık Bebek Gelişimi

2-aylik-bebek-gelisimi-sosyal-gelisim

2 aylık miniğinizin hayatındaki en önemli şey beslenme. Bu aylarda genel olarak, acıktıkları zaman beslenmelidirler yaklaşımıyla hareket edilir. Yanlış bir düşünce tarzı da değildir ancak bu beslenme sıklığını 2 saatte bir şeklinde düşünebilirsiniz. Sütünüz yettiği sürece bu beslenmeyi anne sütüyle yapmaya devam etmeniz bebeğinizin sağlığı açısından önemli. Eğer sütünüz yeterli gelmiyorsa, sütünüzü artırmayı deneyebilirsiniz (bkz: Anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler) Ek besin desteğini son seçenek olarak düşünmelisiniz.

Bebeğinizin uyku saatinde azalmalar başlayabilir, gülmeye başlayabilir, “Agu” benzeri sesleri çıkartmaya başlayabilir.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: 2 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Gelişimi

3-aylik-bebek-gelisimi-uyku

Bebeğinizin 3. aydan itibaren beslenmesinde bir düzen oturmaya başlayabilir. 3’er saatlik aralıklarla beslemeniz ideal olarak kabul edilirken, daha sık acıkan, anne sütüne iştahlı bebeklerin anne sütünden mahrum bırakılmaması önerilir. Anne sütü yetmediği durumlarda bir doktora danışarak ek besin desteği verilebilir.

Ayrıca, odasına girdiğinizde sizi tanıyıp heyecanlanması, ikişer üçer saatlik olmak üzere toplamda 6 saat gündüz uykusuna devam etmesi, ellerini tanımaya başlaması da bu aya denk geliyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: 3 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek Gelişimi

4-aylik-bebek-gelisimi

Miniğinizin 4. ayında da anne sütü en önemli beslenme şekli olacak, unutmayın. Eksik beslenme durumunda yine doktor kontrolünde meyve ve sebze suyu, püre ve sütlü pirinçle ek besin desteği verilebiliyor. Bu dönemde minnoş salyalar akıtmaya başlayabilir, merak etmeyin.

Ayrıca, bu ayda bebeğiniz kendini tanımaya başlayabilir, diş kaşıntılarıyla tanışabilir, ilgiye karşılık verebiliyor, gıdıklanırsa gülebiliyor bile

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: 4 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Gelişimi

5-aylik-bebek-gelisimi-sosyal-gelisim

Anne sütünün önemi beşinci ayda da devam ediyor tabii ki. Bildiğiniz üzere, anne sütü bir bebeğin en büyük ve en yeterli yiyeceği. Anne sütü yetersizliği sebebiyle ek besine geçmek durumunda kalan bebekler için meyve ve sebze suyu, püre ve sütlü pirinç beslenme listesinde yer alırken, bazı doktorlar anne sütü eksiği olmasa da yoğurt, muhallebi gibi sıvı ek desteklere geçilebileceğini söylüyor. Tabii siz bu noktada kendi doktorunuzun tavsiyelerini de almayı unutmayın.

Ayrıca bebeğinizin uykusu, gündüz ve gece olmak üzere 5. ayda da 14 saati bulabilir, meraklanmayın. Yuvarlanma ayı olarak bilinen bu ayda, bebeğiniz başını dik tutabilmeyi başarabilir. Yüz üstü yattığında kollarıyla göğüs hizasına kadar kendini kaldırmayı bile başarabilir.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: 5 Aylık Bebek Gelişimi

6 Aylık Bebek Gelişimi

6-aylik-bebek-gelisimi-6-one-cikan

6. ayla birlikte anne sütünün tek kişilik beslenme listesi oluşturması sona eriyor. Ek besin desteğine geçilmesi tavsiye ediliyor. Muhallebi, sebzeler, bebek ekmeği, yoğurt, meyve ve yağsız et yeni beslenme listesinde yer alabiliyor. İlk ek gıdanın, pirinç ve yulaf olmasına önem veriliyor. Tabii şunu da unutmamak gerek: Bahsettiğimiz bu besinler “ek gıda” olarak değerlendirebileceğimiz besinler. Eğer sütünüz geliyorsa ve bebeğiniz içiyorsa, onun sağlığı için devam etmeyi unutmayın.

Ayrıca, gündüz uykusu azalan ve düzenli gece uykusu artan bir uyku düzenine sahip olmaya başlayabilir bebeğiniz bu ay. Bu sizin günlük yaşantınızı da rahatlatacaktır. Miniğiniz tek başına oturmaya başlayabilir, tutunarak ayakta bile durabilir.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: 6 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylık Bebek Gelişimi

7-aylik-bebek-gelisimi-2

Bebeğinizin çiğneme ve yutma becerilerini geliştirmek için bu dönemde ek besinlerin önemli bir görevi var. Sıvı ve püre kıvamında başlayan ek besin desteğine bu ayda daha pütürlü besinler eklenebiliyor. Çorbalar, meyve ve sebze karışımları bu listede kolaylıkla yer bulabiliyor.

Ayrıca, diş çıkarma ya da gaz problemi olmayan bebeklerde 7. ayda deliksiz gece uykusu tahmin ediliyor. Yine toplamda 14 saat uyumasında herhangi bir problem öngörülmüyor. Tabii bu uyku süresinin çoğunluğunun gece uykusu olacağı tahmin ediliyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: 7 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylık Bebek Gelişimi

8-aylik-bebek-gelisimi-4

İştahlı bir bebeğinizin olduğunu bu ayda anlamanız mümkün. Bu dönemde birçok bebek için ek besinler artık ana besin olmaya başlıyor mama tarifleri daha da önem kazanıyor. Sebzeler, meyveler, ekmek içi ve yumuşak etler gibi küçük besinleri anlayıp fark ettiği anda ağzına götürebiliyor.

Ayrıca, uyku saatleri düşmeye başlayan bebeğinizin gece uykuları da bölünmeye başlıyor bu ayda. Çünkü o uykudan uyanmasını ve uyumasını net bir şekilde öğreniyor. “Evet, hayır” gibi basit komutları anlamaya başlıyor. Oyun oynamanın farkına varıyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: 8 Aylık Bebek Gelişimi

9 Aylık Bebek Gelişimi

9-aylik-bebek-gelisimi-9

Beslenme serüveninin en keskin değişikliklerinin yaşandığı aylardan biri de 9. aydır. Bebeğiniz artık, sizin uzattığınız bazı yemekleri reddetmeye başlayabilir. Ağzına götürdüğü yemeğin büyüklüğünü fark edemeyebilir bu sebeple dikkatli olunması gerekir. Artık sofralarınızda sizinle birlikte oturmalı ve sofranın bir parçası olmalıdır. Unutmayın anne sütün 2 yıla kadar verilebilir. Eğer sütünüz varsa ve bebeğiniz talep ediyorsa ona anne sütü vermeye devam etmelisiniz.

Ayrıca bebeğiniz artık tam bir oyuncu olmuş olabilir. Oyuncaklara karşı olan olumlu tepkisi artabilir. Bu dönemde yüksek ses, ani hareketler onu korkutmaya başlayabilir.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: 9 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişimi

10-aylik-bebek-gelisimi-4

Bebeğiniz artık sizinle birlikte birçok yiyeceği yiyebilir duruma gelmek üzeredir. Tabii sizin günlük hayattan olmayacak, farklı bir özgün yemeği doktorunuza danışarak vermenizde fayda var. Her zaman belirttiğimiz gibi anne sütüne devam etmek isteyen bebeklere mümkünse anne sütü verilmeye devam edilmelidir.

Artık bu dönemde bebeğiniz destek alarak kendi başına kalkabilir, etrafındaki cisimleri işaret edebilir. El sallayabilir, alkış tutabilir ve muhtemelen çok tatlıdır

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: 10 Aylık Bebek Gelişimi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k