Miniklerimiz Artık Hiç Mutsuz Olmayacak Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

4 yıl önce
160 kez görüntülendi

Miniklerimiz Artık Hiç Mutsuz Olmayacak Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

miniklerimiz-artik-hic-mutsuz-olmayacak-bebeklerde-hickirik-nasil-gecer

Bebeklerde sıklıkla görülen hıçkırık birçok ebeveynin endişe ettiği bir durumdur. Yenidoğan hıçkırığı olarak da bilinen bu durum her ne kadar endişe uyandırsa da bebeğin sindirim sisteminin sağlıklı olduğuna, gelişim sürecinin düzenli olarak işlediğine işarettir. Hıçkırık genel itibariyle vücudun çeşitli nedenlerle oluşturduğu bir reflekstir.

Bebeklerde hıçkırık neden olur?

Uzman doktor Murat İnan’ın verdiği bilgiye göre bebeklerde hıçkırık genel itibariyle beslenme sonrasında ortaya çıkar. Bu durumun temelde iki sebebi vardır. İlk olarak bebeğin doyduğunun göstergesi olabilir. İkinci neden ise doyan bebeğin midesinin genişlemesiyle diyaframa baskı oluşturması gösterilebilir. Diyafram sinirleri bu uyarılmayla birlikte hıçkırma refleksini geliştirir. Yeni doğanlarda görülen hıçkırmanın bir diğer nedeni ise sindirim sistemi fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasıdır. Gelişen kalp ve akciğer organları diğer organların sinirlerini uyararak hıçkırma refleksini tetiklemektedir.

Bebeklerde hıçkırık nasıl önlenir?

Herhangi bir hastalık belirtisi olmayan hıçkırığın bebeklerin bünyelerinin geliştirdiği doğal bir refleks olduğu unutulmamalıdır. Hıçkırığı önlemenin tam anlamıyla bir yolu yoktur. Ancak en aza indirmek için çeşitli çözümler üretilebilir. Emzirmeden sonra bebeği dik pozisyona getirerek sırtına masaj yapmak hıçkırığı önleyebilir. Ayrıca bebekleri ani sıcaklık değişimlerinden uzak tutmak gerekmektedir. Değişen sıcaklık değerleri hıçkırık tutmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra bebek bir seferde çok miktarda süt emiyorsa bunu az az ve sık aralıklarla yapmak hıçkırığı önleyecektir.

Bebeklerde hıçkırık nasıl geçirilir?

bebek-hickirik-engelleme

‘Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?” sorusu birçok annenin merak ettiği bir konudur. Uzman doktor Filiz Harputoğlu’nun verdiği bilgiye göre bebeklerin gazı çıkartılarak rahatlaması sağlanmalıdır. Gaz çıkışı diyaframa uygulanan baskıyı azaltacağı için bebeğin hıçkırığının kesilmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra ani hıçkırık tutmalarında bebek emzirilerek hıçkırık geçirilebilir. Devam ettiği durumlarda birkaç çay kaşığı su verilmesi tavsiye edilir.

Hıçkırığı geçirmek için halk arasında yayılan bazı yanlış yöntemler de mevcuttur. Bebeğe limonlu su verilmesi hıçkırığı geçirir ancak bebek için son derece sağlıksız bir yöntemdir. Limon verilen bebek nefesini tutacağı için diyaframda oluşan baskı azalarak hıçkırık kesilecektir. Fakat limonun pH değeri bebeğin vücudu için uygun değildir. Limon verilen bebekte pişik oluşumu görülebileceği gibi midesinin hassas olmasından kaynaklı kusma ve ağrı oluşumu gerçekleşebilir. Bu nedenle hıçkıran bebeklere limonlu su verilmesi sakıncalıdır.

Bebeklerde hıçkırık ne zaman tehlikelidir?

Yetişkin bireylerde hıçkırık bir hastalık belirtisi olabilir. Ancak bebeklerde böyle bir durum söz konusu değildir. Yenidoğan hıçkırığı bir dakika ile bir saat arasında sürebilir ve endişe edilecek bir durum yoktur. Bir saatten fazla süren hıçkırık refleksinde doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k