Limon Cilde Faydaları

Ana Sayfa » Şifalı Yağlar & Bitkiler » Limon Cilde Faydaları
Limon Cilde Faydaları

0 Kişinin Defterine Ekli

92 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

limon-cilde-faydalari

Limon Cilde Faydaları, Limonun hastalıkların tedavisinde kullanılması çok eski zamanlara dayanmaktadır. Günümüzde limonla ilgili yapılan araştırmalarda hala devam eden ve her araştırmada limonun yeni bir faydası ortaya çıkmaktadır. Yüzyıllardır birçok medeniyet tarafından tıbbi amaçlı olarak kullanımı sağlanan limon, sofralarda daha çok salatalara ve çorbalara karıştırılarak tüketimi sağlanmaktadır.Bu makalemizde limon cilde faydaları nelerdir bu hususta bilgi oluşturacağız.

Limon Cilde Faydaları:

  • Limon Ciltteki Kanamaları Durdurur: Limonun cildin dokusunu sıkıştırıcı özelliği olmaktadır. Bundan dolayı cilt üzerinde meydana gelen kesiklerin yada çiziklerin oluşturduğu kanamalara karşı etkili olmaktadır ve kısa sürede kanamaları durdurur. Fakat kanama üzerine direk uygulandığın zaman yanma hissine neden olduğundan dolayı genel olarak bu yöntem uygulanmamaktadır. Limon, kanamaları durdurmasının yanı sıra yaraların enfeksiyon almasını da önler.
  • Limon Yağlı Ciltleri Temizler: Limon yağlı ciltler için harika bir alternatif olmaktadır. Cildiniz üzerinde limon suyunu masaj şeklinde 10 dakika uygulamanız, cildin yağlardan temizlenmesini sağlayacaktır. Bu uygulama aynı zamanda cildin diğer pisliklerden ve ölü hücrelerden arındırır, cildin hava alarak nemlenmesini sağlamaktadır.
  • Limonun Antiseptik Özelliği:  Limonun antioksidan özelliğinin yanı sıra cilt için çok etkili antiseptik özelliğinin olduğunu söylemek mümkündür.  Bu özelliğinden dolayı limon yüz maskeleri içeriğinde ve cilt bakım malzemelerinin içeriğinde çok yaygın olarak kullanılır. Limonun cilde uygulanması cildi zararlı bakterilerden ve bu bakterilerin sebep olduğu cilt hastalıklarından koruma sağlar.
  • Akneye Karşı Limon Kullanımı: Genel sağlık için ve cilt sağlığına faydaları haricinde limon sivilce ve aknelerin ortadan kaldırılmasına fayda sağlamaktadır. Taze limonunun suyu çıkarılır ve çıkarılan suya bir pamuk batırılarak sivilcelere uygulanır. Bu uygulama düzenli olarak devam ettirildiğinde akne problemi kalıcı olarak çözülmüş olur. Limonun antiseptik özelliği sayesinde sivilcelerin patlayarak yayılmasına engel olunur.
  • Limon Ciltteki Yara İzlerine Faydası: Limon akne ve sivilceleri kaldırmakla yetinmez ve bunların cilt üzerinde oluşturduğu yara izlerini de ortadan kaldırmaktadır. Akşamları yatmadan önce taze sıkılan limonun söz konusu olan bölgelere uygulanması halinde sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Limonun Açık Lekelere Faydası: Cilt üzerinde meydana gelen lekeler genel olarak psikolojik olarak kişiyi etkilemektedir. Özellikle de çiller, ergenlik çağında olumsuz psikolojik etkilere neden olabilir. Çil ve sivilcelerin oluşturduğu lekelerden kurtulmak için limon sizlere yardımcı olacaktır. Bunun için ise geceleri yatmadan önce taze sıkılmış olan limonu çillere yada sivilce lekelerinin üzerine uygulayarak, bu uygulamaya 2-3 hafta boyunca devam ettirin. Eğer cildinizin limona karşı hassassa limon suyunu incelterek de uygulamanız fayda sağlar. Genç kişilerde görülen sivilce izleri ve çil sorunları haricinde yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen açık izlerin tedavisinde de limon faydalı olmaktadır. Bu amaç doğrultusunda limon kullanımı sadece yüz kısmına değil aynı zamanda ellerde, kollarda ve bacaklarda olmak üzere vücudun diğer kısımlarına uygulanmasında oluşan yaralanmalarda fayda sağlar.
  • Tırnak Sağlığında Limon Faydası: Limon tırnak sağlığı için de etkin olarak kullanılır. Çünkü limon tırnak sağlığını korumada ciddi anlamda yardımcı olur C vitamini açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı yaklaşık olarak 15 dakika boyunca limon suyunda tırnaklarınızı tutmanız yeterli olur. Daha sonra tırnakları suyla yıkamalısınız. Bu uygulamayı sağlıklı tırnaklar için de uygulamak mümkündür. Bu sayede zaten sağlıklı olan tırnaklarınızın herhangi bir hastalıktan etkilenmemesi sağlamış olunur. Bunun yanı sıra tırnaklarınızı beyazlatmak amacıyla ve tırnaklarınızı temizlemek amacıyla limonu dilimleyerek tırnaklarınızı ovalamak yeterli olacaktır.
  • Yolculuk Esnasında Limon Faydası: Limonun çok az bilinen diğer faydası da yolculuk sırasında araba tutmaması olarak adlandırılan kusma hissine karşı fayda sağlamasıdır.
İlgili Terimler :

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

avatar
esra yorulmaz
02 Nisan 2018 - 08:04

Limonun hastalıkların tedavisinde kullanılması çok eski zamanlara dayanmaktadır. Günümüzde limonla ilgili yapılan araştırmalarda hala devam eden ve her araştırmada limonun yeni bir faydası ortaya çıkmaktadır. limonun o kadar etkili olacagını bilmiyordum ama denedim cok ama cok faydasını gördüm herşey icin teşekur ederim

Cep Fabrika

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

ABDÜSSELAM  OTU

ABDÜSSELAM OTU owners post

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Yemekpost.com - Adres:Avusturya/Viyana jedleseer Str. 1210 Wien. Avusturya - GSM:+43 681 80305560

Tüm Hakları Saklıdır - 2020