Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır?

3 yıl önce
80 kez görüntülendi

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır?

civanpercemi-cayi-nasil-hazirlanir

Birçok bitkiyi çayı, yemeği, salatası, tazesi, kurusu şeklinde yiyerek tükettiğimiz gibi, birçok şifalı bitkiyi de merhem, tentürü, kremi, buhar banyosu, oturma banyosu olarak kullanmaktayız. Civanperçemi, ada çayı, biberiye, okaliptüs gibi bitkiler bu şekilde çok yönlü olarak kullanabildiğimiz bitkilerden bazılarıdır. Özellikle hazırlanan şifalı çaylar hem pratiktir, hem de şifası oldukça yüksektir. Çocuklarınız hastalandığında bazı yemekleri yemek istemez, bazı bitkileri tüketmez. Şifalı ve oldukça pratik olan bitki çayları sayesinde hastalıklardan kurtulacak ve şifa bulacaksınız.

  • Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Civanperçemi çayı için bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bu şifalı bitki alınır veya 2-3 adet çiçekli sap, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır. Haşlayarak hazırlamaya dikkat edin, kaynatmak çok sağlıklı değildir. Yani kaynayan suya bitkileri atın, bitkilerle suyu kaynatmayın. 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir. Civanperçemi çayı hazırlamak işte bu kadar kolaydır. Bu pratik ve bol şifalı civanperçemi çayı sizde her gün hazırlayabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz.

  • Civanperçemi Merhemi Nasıl Hazırlanır?

100 gr tuzsuz tereyağı veya içyağı tavada iyice kızdırılır. İnce kıyılmış bir avuç kadar taze civanperçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 taze ahududu yaprağı tavaya atılır, çıtırdamaya başlayınca karıştırılır ve tava ocaktan çekilerek, üstü kapalı bir biçimde serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır, tülbentten geçirilerek süzülür ve temiz kaplara doldurulur. Buzdolabında saklanmalıdır.

  • Civanperçemi Oturma Banyosu Nasıl Hazırlanır?

İki büyük avuç dolusu ince kıyılmış taze veya 100 gr kurutulmuş olarak bu şifalı bitki yani civanperçemi alınır, gece boyunca soğuk suda bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülerek banyo suyuna eklenir. Bu şifalı bitki sayesinde hastalıklardan kurtulacak ve rahatlayacaksınız.

  • Civanperçemi Tentürü Nasıl Hazırlanır?

Tentürü için, çiçeklenme zamanında toplanan taze bitki ince kıyılır. Geniş ağızlı bir şişeye gevşekçe doldurulur ve kaliteli bir konyak, bitkilerin üstüne çıkana kadar eklenir. Şişe 14 gün boyunca güneşte bekletilir, arada bir çalkalanır ve süre sonunda süzülür.

  • Civanperçemi Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanılır?

Bu şifalı bitki kolay bulunabilmesi sebebiyle, özellikle çay olarak günlük hayatta kullanılabilir. Özellikle bayanlar için menopoz dönemlerinde, regl kanamaları (adet kanamaları) sırasında çayı büyük fayda sağlar. Özellikle adet kanamaları sırasında ağrılı, sancılı adet dönemlerinde kullanılabilir. Ağrılı regl yani adet dönemi birçok kadının canını yakar, bu şifalı bitkinin çayını içerek çok kısa zamanda ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Tansiyon düşürücü olarak da çayı kullanılabilir. Yüksek tansiyon hastaları tansiyonlarını nasıl düşüreceklerini düşünürler. Artık düşünmenize gerek yok. Bu şifalı bitkiyi yani civanperçemi tüketerek dengeli bir tansiyona kavuşabilirsiniz.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k