Karabaş Otu Çayı Faydaları

4 yıl önce
152 kez görüntülendi

Karabaş Otu Çayı Faydaları

karabas-otu-cayi-faydalari

Stres, günün yorgunluğu, gün içinde yaşanan aksilikler ve tüm bunların sıkıntısı akşam eve geldiğimizde baş ağrısı ve aşırı yorgunluk, halsizlik olarak kendini gösterir. Günün yorgunluğundan ve akşam oluşan baş ağrısından uzaklaşmak ve kurtulmak için ılık bir duş alınabilir, uzanarak dinlenilebilir ve karabaş otu, ıhlamur, rezene, anason gibi çok çeşitli bitki çayları içilebilir. Bu şifalı ve vücut için faydalı olan bitki çayları sayesinde hem vücudumuz dinlenir, hem de baş ağrılarımızdan kurtulabiliriz. Birçok şifalı çay, grip, nezle, soğuk algınlığı, baş ağrısı ve stres gibi çok çeşitli hastalıklardan kurtulmamıza yardım ederken aynı zamanda rahatlamamızı da sağlar. İşte bu bitkinin çayı da bu şifalı ve dinlenmemize yardım eden çaylar arasındadır. Bu etkili bitkinin çayı sayesinde gün içindeki stres ve yorgunluktan uzaklaşarak rahat bir nefes alırız.

Karabaş Otu Çayı Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu çayı sayesinde stresten ve stres kaynaklı baş ağrılarınızdan kurtulacaksınız  Vücut yorgunluğunu da bu şifalı otun çayı sayesinde atabilir, dinlenmiş bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu otun çayını bir pamuk yardımıyla ağrıyan bölgelerinize de sürebilir bu sayede şifaya kavuşabilirsiniz.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Karabaş otu çayı sayesinde bu şifalı bitkiden kolayca istifade etmek mümkündür. İki bardak çayı hazırlamak için iki bardak su ölçülerek kaynatılır. Kaynayan suyun içine 8-10 gram karabaş otu konulur ve bu şekilde demlendirilir. 3 dakika kadar demlenen çay biraz soğuduktan sonra içilebilir.

Karabaş Otu Nedir?

Bu şifalı ve faydalı ot, 400 yıldan fazla süredir hastalıklara karşı şifa bulmak amacıyla yetiştirilen, genellikle sıcak ve kuru iklimleri seven bir bitkidir. İngilizcesi Spanish lavender, French lavender, topped lavender olan ve dilimizde de keşiş otu, karabaş lavanta ve fırkan çiçeği olarak anılan bu faydalı ve yararlı ot, yabancı ülkelerde de çok popülerdir.

Boyu ortalama 60 cm olur ve 100 cm’ye kadar boyu uzayabilir. Bir çalı olduğundan nadiren 2 metreye kadar da boyu ulaşabilir. Genellikle kumlu, alkalin ve kuru toprakları seven bu nadide ot, ülkemizin çok çeşitli bölgelerinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Lila, mor benzeri renklerde yani mor menekşe benzeri bir renkte çiçekleri açan bu etkili ot, ezildiğinde çok yoğun bir koku yayar.

Çok yıllık olan karabaş otu, genellikle sıcak iklimlerde yetiştirilmesine rağmen yeterince güneş alan bölgelerde de yetişebilir ve kış aylarına dayanabilir.

nerelerde yetişir” diye merak edenler için yazımızda da belirttiğimiz gibi ülkemizde genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde kolaylıkla yetişir. Fakat diğer bölgelerimizde de yetiştirmek mümkündür. Çayı da bu bitkiden elde edilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k