Ekinezya Çayı

3 yıl önce
151 kez görüntülendi

Ekinezya Çayı

ekinezya-cayi

Kış günleri geldi çattı. Havalar git gide soğumakta ve özellikle son günlerde ülkemizin birçok bölgesi kar yağışı altındadır. Tabii bu soğuk karlı kış günlerine karşı herkes kendini bir takım çarelerde korumaya çalışmakta, önlemleri almaktadır. Kalın kıyafetler giymek, bitki çayları içmek, içimizi ısıtacak sıcacık çorbalar pişirmek bunlardan başlıcalarıdır. Tam da bu soğuk kış günlerinde ekinezya çayı yaptığımız araştırmalara göre bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, vücudunuza direnç kazandıracak, sizi güçlü kılacak en şifalı çaylardan biridir. Çok eski zamanlardan beri faydaları bilinen ekinezya özellikle Kuzey Amerika’daki Kızılderililer tarafından oldukça kullanılmaktaydı. ‘Sihirli çare’ adını taktıkları bu şifalı çay onlar için grip, nezle, solunum yolu iltihabı başta olmak üzere birçok derde çare buldukları bir bitkiydi. Günümüzde ise bağışıklık sistemini güçlendirmek, bademcik iltihabı, grip, nezle, burun akıntısı gibi solunum yolları hastalıklarını iyileştirmek için bulunmaz bir nimettir. Deri ve damar hastalıklarının geçmesine de yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki lenfositlerin üretimini arttırır. Tüm bu şifaların yanı sıra Kızılderililer onu, yılan sokmalarına karşı dahi kullanmış ve sağlıklarına kavuşmuşlardır. Ekinezya çayı faydaları sandığınızdan da çoktur, bu şifalı çay sayesinde sağlığınıza kavuşabilir, şifanızı bulabilirsiniz. Bu günlerde bu şifalı çayın yanı sıra sıcacık bir ıhlamur çayı da içinizi ısıtacaktır.

Ekinezya Çayı Tarifi

Peki tüm bu şifaları bilinen ekinezya çayı nasıl demlenir? Bitki çayları çoğunlukla yaprakları kullanılarak demlenmektedir. Ekinezya çayı tarifi için de 4 tatlı kaşığı ekinezya yaprağı önceden kaynatılmış 5 bardak suyun içine ilave edilir. 4-5 dakika kadar demlenmeye bırakıldıktan sonra içilir. Fazla kullanımı vücuda zarar verebileceği için günde ortalama 2 bardak tüketmenizi öneririz. Ayrıca uzun süre devamlı olarak tüketmeyin.

Ekinezya Çayı Faydaları

Bu çayı tüketmeniz halinde hücre zarınız güçlenecek, viral enfeksiyonlara karşı direnç kazanacak. Bu sayede de kış hastalıkları olan nezle ve gripten korunacaksınız. Ayrıca sedef, egzama gibi vücutta çıkan yaralara karşı da tedavi sağlar. Sinir sisteminizi rahatlatır, stresten korunmaya yardımcı olur. Fenol ve organik asitler içeren doğal bir kaynaktır. Kolesterolünüzün yüksek olmasından şikayet ediyorsanız adresiniz yine bu şifalı çay olmalıdır. Zamanla kolesterolünüzün düştüğünü görecek, rahatlayacaksınız. Şeker hastaları da korkmadan tüketebilirler. Migren ağrıları herkesin korkulu rüyasıdır. Artık korkmaya gerek yok. Bu çay sayesinde migrenden de kurtulabilir, rahat bir nefes alabilirsiniz. Size en yakın baharatçıya yada aktara giderek temin edeceğiniz bir miktar ekinezya çayı birçok derdinize deva olacak, şifa bulmanızı sağlayacaktır. Ekinezya bitkisi papatyaya olan benzerliğiyle de dikkat çekmektedir. Görünüşü papatya gibi fakat ortası kırmızıya yakın yaprakları ise pembedir. Üstelik hazırlanışı da oldukça kolaydır. Ekinezya çayı yanı sıra ekinezya bitkisi ile tentür hazırlayabilir ve böbrek, bademcik iltihabı gibi hastalıklarınız için de kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Ekinezya Çayı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k