Warning: Use of undefined constant is_admin - assumed 'is_admin' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/yemekpost/public_html/wp-content/themes/ownerspost/functions.php on line 99

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/yemekpost/public_html/wp-content/themes/ownerspost/safirpanel/themeoptions.php on line 2
İncir Çekirdeği Yağının Faydaları | super yemek tarifleri - kolay ve pratik yemek tarifleri

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları

4 yıl önce
125 kez görüntülendi

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları

Ülkemizin özellikle Aydın ilinde yetiştirilen incir ılık iklimleri sever. Ülkemizde bol miktarda yetiştirilen bu şifalı meyvede dünya ihracatında da önemli bir yere sahibiz. Birçok farklı ülkeye ülkemizden incir ithalatı yapılır. Peki ülkemizde bu kadar bol olan, çok yetişen ve sağlık açısından faydalı olan inciri yeterince tüketebiliyor muyuz? Bu leziz meyvenin yanı sıra incirden üretilen incir yağı da oldukça faydalıdır.

İncir Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

İncir yağı, incir çekirdeğinden elde edilen yağdır. Yapılan araştırmalara göre bu yağda birçok faydalı madde bulunmaktadır. Özellikle vücut için faydalı olan yüksek oranda D vitamini, omega 3, omega 6 ve omega 9 içermektedir. Balıklarda omega oranının yüksek olmasına rağmen bu çekirdeğin yağında %40 omega 3, %30 omega 6 ve %17 omega 9 bulunmuştur.

  • Saç Dökülmesine Karşı İncir Çekirdeği Yağı: İnsanların saçları birçok sebepten dolayı dökülür. Özellikle erkeklerde genetik faktörler çok etkili olurken, kadınlarda hava kirliliği saç dökülmesine neden olabilir. Aynı zamanda yanlış şampuan kullanımı, bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar, troid bozuklukları da saç dökülmesi sebepleri arasındadır. Saç dökülmesinden artık korkmayın. Saçları beslemek, bakım yapmak ve dökülmesini, kepek oluşumunu önlemek için incir yağı kullanılabilir. Haftada iki yada üç kez yapılan uygulama ile birlikte saç dökülmesinden kurtulmak mümkündür. Tüm bu etkileri için incir yağını saç diplerinize yani saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bir havluyu sıcak suda ıslatın ve güzelce sıkın. Sıcak su ile nemlendirilmiş bu havlu yardımıyla saçlarınızı sarın. Daha sonra havluyu açarak saçlarınızı iyice yıkayın ve durulayın. Bu besleyici yağ sayesinde saçlarınızın dökülmesi azalacak ve saçlarınız bakımlı görünecektir.
  • Saçları nemlendirir ve saç uzamasını da teşvik eder: Saçlarınız bir türlü uzamıyor mu? Yada saçlarınızın kuru olmasından ve yıpranmasından rahatsız mı oluyorsunuz? İşte bu şifalı yağ ile saçlarınıza bakım yapabilir, kuruyan saçlarınızı canlandırabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha çabuk uzayacak ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.
  • Kalp Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlar: Yüksek miktarda içerdiği omega 3 ve omega 6 sayesinde kalp hastalıklarına karşı korur. Koroner kalp rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır.
  • Beyne ve Sinir Sistemine Fayda Sağlar: İçeriğindeki omega yağ asitleri sayesinde beyin gelişimine yarar sağlar ve sinir sistemini korur.

İncir Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Sivilce ve Aknelerde Kullanımı: Sivilceler, akneler, siyah noktalar özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin sorun yaşadığı, hoşnut olmadığı bir konudur. Erkeklerde daha yoğun görülebilir. Kızlarda 10 ile 17 yaşları arasında, erkeklerde ise 14 ile 19 yaşları arasında çoğunlukla ortaya çıkar. Sivilcelerden kurtulmak için birçok yöntem denenir. Şifalı yağlar, faydalı bitkiler yada kremler kullanılır fakat bir kısmı sonuç vermeyebilir. İncir yağı ile sivilcelerden kısa sürede kurtulmak mümkündür. Akne yada sivilcede çok kısa sürede sonuç alınmayabilir. Kullanılan yöntem sabırla uygulanmaya devam edilmelidir. Sivilce ve aknelere karşı incir çekirdeği yağı günde 3 kez sivilcelerin olduğu bölgeye püskürtülerek sürülmelidir.
  • Siyah Noktalarda Kullanımı: Ciltte oluşan siyah noktalar kaç yaşında olursa olsun herkese rahatsız eder. Bakımsız, kirli ve yağlı bir görüntü oluşmasına neden olur. İşte bu yüzden siyah noktalardan kurtulmak için birçok yol denenir. Siyah noktaları sıkmak iyi değildir. Bunun yerine incir yağı kullanarak siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. Öncelikle siyah noktaların yüzeylerini açmak için buhar banyosu yapılır yada duş alınır. Duştan sonra 10 dakika kadar beklenir ve gözenekler açılmış durumda iken incir yağı siyah nokta olan yüzeylere sürülür. Bu yöntem uygulanarak zamanla siyah noktalardan kurtulmak olasıdır.
  • Vücutta Oluşan Çatlaklarda Kullanımı: Sık sık kilo alıp verme sonucu yada bayanlarda hamilelik sonucu oluşan çatlaklar birçok kişiyi rahatsız eder. Özellikle bayanlar vücutlarında çatlak oluşumundan korkar ve bir an önce bu çatlakların geçmesi için çareler arar. İncir çekirdeği yağı vücuttaki çatlaklara iyi gelerek zamanla yok olmalarını sağlar. Çatlak izleri geçerek vücut güzel bir görünüme kavuşur.
  • Göz Altındaki Morluklarda Kullanımı: Uykusuzluk, yorgunluk ve stres başta olmak üzere düzensiz beslenme, kahvaltı yapılmaması, az su tüketimi, aşırı kahve, alkol yada sigara tüketimi ve aşırı tuz tüketimi göz altında morluklar oluşmasına sebep olabilir. Bu morluklardan kurtulmak için öncelikle bu alışkanlıklarınızı değiştirmeli, düzenli uyumalı, sabah kahvaltılarını kaçırmamalısınız. Göz altı morluklarından kurtulmak için de bu faydalı yağ kullanılabilir. Bu etkisi için vücudunuzdaki gözeneklerin açık olması gerekiyor. Buhar banyosu yada duş aldıktan sonra gözeneklerin açık olduğu durumda iç kısımdan dışa doğru incir yağını sürebilirsiniz. Yalnız incir yağını gözlerinize kaçırmamaya dikkat edin.
  • Dudaklardaki Uçuklarda Kullanımı: Genellikle dudaklarda çıkan uçuklar bazı zamanlarda yüz bölgesinde de çıkabilir. Hoş görüntüsü olmayan uçuklar, yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da görülebilir. Geçme süreleri bir hafta yada 10 gün sürebilir. Bağışıklık sistemi güçsüzken, vitaminsiz kalmışken ve vücut halsiz yada yorgunken kendini gösterir. Uçukların iyileşmesi için de incir yağı kullanılabilir. Günde 3 defa uçuğun üzerine püskürtülebilir. Bir süre sonra uçukların iyileştiğini göreceksiniz.

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k