Papatya Yağı Faydaları

4 yıl önce
215 kez görüntülendi

Papatya Yağı Faydaları

papatya-yagi-faydalari

Bahar aylarının gelmesiyle, havalar ısınır, ağaçlar çiçek açar. Tabii bir de kırlarda, bayırlarda çiçekler açar. Mis gibi çiçek kokuları burnumuza gelir. Papatya,  gelincik, gül ve daha birçok hoş kokulu çiçek kırlarda, bahçelerde kendini gösterir. Bahar aylarının güzel çiçekleri hem gözümüze hitap etmektedir hem de kullanımı ile birlikte sağlımıza şifa olmaktadır. Bu bitkilerinin özleri ile sabunlar, yağlar elde edilir. Bu sabunlar ve yağlar adeta şifa dağıtır. Aktarlarda, marketlerde bu sabunlara ve yağlara rastlamak artık mümkündür. Fakat bazı sabunlar ve yağları bulmak zor olabilir. Özellikle tatil bölgelerinde, ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyılarındaki bazı bölgelerde bu şifalı sabunlara ve yağlara rastlamak oldukça kolaydır. Siz de bu yağları ve sabunları buralardan temin edebilirsiniz. Biraz araştırdığınızda aslında birçok hastalığa iyi gelen sabun ve yağ olduğunu göreceksiniz. Sizler için bu sefer bu şifalı yağı ele aldık, hiç bilinmeyen diyarına bir yolculuk yapmaya karar verdik.

Papatya Yağının Faydaları

Papatya yağı ağrıyan bölgelerde ağrıyı dindirmek için kullanılır. Özellikle bebeklerin karnı ağrıdığında bu yağ ile bebeklerin karnı ovulursa ağrı dindirilebilir. Ayrıca bu şifalı yağın faydaları arasında cildinize harika bir görünüm kazandırması da vardır. Papatya yağının faydaları ile cildiniz pürüzsüz bir görünüme sahip olabilir, yumuşaklık kazanabilir. Papatya yağı ile masaj yapılarak cilde uygulanırsa cilt yumuşacık olur ve parlaklık kazanır. Özellikle hanımlar pırıl pırıl parlayan ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için birçok yol dener. Güzel görünen bir cildi kim istemez ki? İşte o zaman adresiniz yine bu şifalı bitkinin yağıdır.

Saç tedavisi için de bu yağ çok popülerdir. Sert iklim koşullarından saçları korumak için kullanıldığında saç köklerini güçlendirir. Bitkinin yağı yağlı kafa derisinde çıkan kepekler için ve aynı zamanda stabilize edici bir saç açıcı olarak kullanılabilir. Özellikle bu bitkinin çiçekleri toplanarak kaynatılır ve elde edilen su ile saçlar yıkanırsa, rengi açılan saçlara kavuşabilirsiniz. Tabii saçlarınızı yıkadıktan sonra güneşe çıkıp güneş ışığında dolaşırsanız, saç renginizin açılmasını hızlandırabilirsiniz. Bu çok eski zamanlardan beri bilinen bir yöntemdir. Ayrıca ilkbahar aylarında kırlarda, bayırlarda ve bahçelerde bu harika görünümlü bitkilere kolayca rastlayabilirsiniz. Güneşin de yüzünü gösterdiği bu aylarda, saç renginizi bu harika bitkinin suyu ile açmanız oldukça kolay olacaktır. Papatya saçların rengini açmaya yardım eder.

Son olarak, kusursuz bir uyku  için, bir bu yağın masajı iyi bir gece uykusu sunabilir. Artık uykusuzluğa son vereceksiniz. Geceleri uyuyamamak tarihe karışacak. Bu şifalı yağ sayesinde geceleri kolaylıkla uykuya dalacaksınız.

Papatya Yağı Nasıl Yapılır?

Evde bu yağın yapımı için ilk olarak topladığımız papatya çiçeklerini bir kavanoza (tercihiniz pet şişe ya da kola şişesi de olabilir) ağzına kadar dolduruyoruz. Ardından üzerine zeytinyağı ilave ediyoruz. Evimizde güneş gören bir yere kavanozu koyuyor ve 2-3 hafta bekliyoruz. Daha sonra da kavanozu açıp, tülbent veya akışkanlığı sağlayan bir tül ile bu yağı elde etmiş oluyoruz.

Ayrıca papatya yağı ile yapılan masaj panik atak oluşumunu kontrol etmeye yardım eder. Bu şekilde panik ataktan korkmanıza gerek kalmaz. Bu harika yağ sayesinde hastalıklardan kolaylıkla korunabilirsiniz.

Papatya Yağı Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k