Mercan köşk çayı ve faydaları

Anasayfa » Şifalı bitkiler » Şifalı Çaylar » Mercan köşk çayı ve faydaları

MALZEMELER

Yetiştiği Yerler : orman acıklarında ve kayalık alanlarda yetişir. Anadoluda nadir rastlanır. Yalnız Güney Anadoluda 20 kadar türü vardır.

Kullanım Bilgileri : antimikrobiyal, antiviral özellikler taşır. Bu nedenle tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Kullanım Tavsiyeleri : tadı çok keskin olduğu için çaylara cok fazla katılmamalıdır.

TARİF


Mercanköşk Çayının Faydaları

Güçlü aroması olan baharatlar arasında yer alan ve özellikle balık yemeklerinde tercih edilen mercanköşk (Origanum majorana) Ortadoğu ve Akdeniz bölgesine özgü, yıl boyu bulunabilen bitkilerdendir. Yüzyıllardır yemeklerde, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan mercanköşk Antik Yunan ve Roma’da mutluluğun sembolü olarak görülmekteydi.

Mercanköşk ile hazırlanan çay ise daha çok antispazmodik, gaz giderici, terletici ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Hazımsızlığa iyi gelir
  • Kuru öksürüğü geçirir
  • Sindirime yardımcı olur
  • Mide gazına iyi gelir
  • Astıma iyi gelir
  • Romatizma ağrılarını hafifletir
  • Diş ağrısı, baş ağrısı gibi ağrıları hafifletir

Mercanköşk Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 bardak mercanköşk çayı hazırlamak için, 1 bardaklık soğuk su içine 1 çay kaşığı dolusu kurutulmuş mercan köşk atarak orta ateşte ocağa koyun. Su kaynamaya başlar başlamaz ocağı iyice kısıp 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Çayı ocaktan aldıktan sonra 5 dakika kadar oda sıcaklığında soğutup içebilirsiniz.

Mercanköşkün Sağlığa Faydaları

Mercanköşk kullanımının sağlığa faydaları konusunda yapılmış çalışma sayısı çok az ancak 2 çay kaşığı mercanköşk günlük A vitamini ihtiyacının %6’sını, günlük kalsiyum ihtiyacının %8’ini, demir ihtiyacının %18’ini ve C vitamini ihtiyacının %4’ünü karşıladığı biliniyor. Vitamin ve mineral bakımından zengin içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirmek için ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından daha kısa sürede kurtulmak için kullanılabilir.

Geleneksel olarak sindirim sorunları için kullanılan mercanköşk çayı hazımsızlık çekenlere yemekten sonra 2 saat aralıkla 2 bardak olarak içilmesi öneriliyor. Mide asidi üretimini azaltırken hazımsızlık nedeniyle oluşan gazı ve mide kramplarını hafiflettiği söyleniyor. Ayrıca ishal ve kabızlık tedavisinde etkili olduğu kullananlar tarafından belirtiliyor.

Çayın terletici özelliği toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı oluyor.

Mercanköşkün Yan Etkileri

Genel olarak güvenli olarak kabul edilen mercanköşkün aşırı tüketimi mide bulantısı, ishal gibi yan etkilere neden olabileceğinden günde 3 bardaktan fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Düzenli olarak ilaç kullananların mercanköşk ürünleri (çay, yağ…) kullanmaya başlamadan önce olası yan etkiler hakkında doktordan bilgi alması gerekir. Gebelik veya emzirme dönemindeki etkileri hakkında fazla bir bilgi bulunmamakla birlikte güvenli tarafta yer almak için bu hassas dönemlerde tüketilmesi tavsiye edilmez.

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

Chinese (Simplified) ZH-CN English EN German DE Turkish TRTARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Çocuk Yiyecekleri

Çocuk Yiyecekleri